Військовослужбовиця “Сова” несе службу в одному з підрозділів 117 бригади територіальної оборони на Сумщині. Вона долучилася до війська у перший день повномасштабної війни, перший рік була стрільцем, а останні три місяці – складає та керує дронами, аби вражати позиції російських військових, пише Суспільне.
“Я ввімкнула окуляри, це два основних елементи управління — окуляри і пульт. Мій штурман підключив батарею дрона і зараз ми будемо запускати. Це називається армуватись. Армуюсь, злітаємо. Вжух. Він може полетіти кілометрів на 10”, - пояснює “Сова”.
Цей дрон вона назвала “Букля”. Його власниця — операторка дронів з позивним “Сова” збирала його самостійно. Якщо не враховувати час доставки комплектуючих, на це пішло близько тижня.
“Він ще трошечки потребує доопрацювань, але в цілому він красунчик і я його обожнюю. Коли кожен кабель припаюєш власними руками, кожну деталечку замовляєш, чекаєш, поки вона дійде, а потім перевіряєш чи він працює — і він працює, це чудо”, - розповідає “Сова”.
Вона служить в одному з підрозділів 117 бригади ТРО, який нині обороняє кордони Сумщини.
“Коли ти вже розумієш, що треба не просто бути в армії, а треба бути ефективним — ти обираєш свій напрямок”, - пояснює пілотеса ударних дронів.
Своїм напрямком військовослужбовиця обрала літальні апарати. За її словами, з ними пов’язане і цивільне життя. За освітою “Сова” — інженер-механік авіації, а також працювала бортпровідницею. Збирати дрони та літати на них почала близько трьох місяців тому.
“FPV-дрони дуже чутливі, вони потребують, як мінімум 100 годин навчання, без вильоту з реальними дронами у тебе повинно бути, поки не візьмеш реальний апарат в руки. Їхня основна перевага, що вони набагато менше коштують, ніж звичайні аеророзвідні дрони “Мавіки” й “Аутели”, але на них набагато довше навчання”, - пояснює військовослужбовиця.
Цей ударний дрон може нести вибухівку вагою до трьох кілограмів, говорить “Сова”. Нині наносять ураження точково та працюють над тим, аби удари стали масовими.
“Це досить хороша вага, яка принесе свою ефективність і вона буде вражаючою для нашого противника. На початку війни це була тільки аеророзвідка, зараз всі вже зрозуміли, що майбутнє саме за такими засобами. Він дуже мощна і красива машина. Він моя маленька сова, совенятно. Я чекаю його першого бойового вильоту”, - каже пілотеса ударних дронів.
Навчалася, аби отримати військову спеціальність півтора місяця. Нині ж радить іншим українкам долучатися до аеророзвідки.
“Це інтелектуальна, розумна боротьба, це саме боротьба жінок, тому що чоловіки — це груба сила, жінки — це інтелектуальний підхід до будь-якої справи. Не ображаючи чоловіків, ні в якому разі, але жінки знають, що фізично вони можуть бути слабші, але з отакими невеличкими засобами, яких не важко тримати в руках і до яких можна підключити творчість, фантазію і натхнення можна робити вражаючі речі”, - пояснює “Сова”.
Успіхи з ураження противника їхній підрозділ вже має, але їх не афішують, додає військовослужбовиця. Нині, аби розвиватися постійно збирають гроші.
“І на дрони, і на деталі до них, на антени, на обладнання. Будь ласка, якщо ви бачите будь-які збори в інтернеті на FPV-дрони, на дрони для підрозділів, долучайтеся до них. Кожна гривня важлива і це може дійсно змінити ситуацію для таких маленьких підрозділів, як наш і для великих бригад”, - додає “Сова”.
За її словами, дрони — це один з елементів, яким можна переломити ситуацію на фронті та наблизити перемогу.
“Все залежить від того, скільки сил і життів ще піде на це. Чим швидше люди зрозуміють, що від цієї війни не дінешся, тим швидше вони зможуть виділити трошечки більше часу і зусиль, щоб допомогти армії. Ми наближаємо перемогу, і ще й задоволенням”, - каже “Сова”.
Підписуйтесь на нас у соцмережах:
Telegram https://t.me/sumy0542
Instagram https://www.instagram.com/0542.ua/
Facebook https://www.facebook.com/0542inua