Ввечері 25 грудня у Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт №10378 про удосконалення мобілізації та військового обліку. У ньому передбачено низку заходів щодо обмеження ухилянтів, українців за кордоном, звільнення мобілізованих зі служби тощо. Майже всі будуть військовозобов'язані, а за неявку до ТЦК можна лишитися без кредиток та навіть паспортів.
Про це повідомляє сайт 056 з посиланням на відповідний проєкт закону.
Наразі на сайті парламенту доступний текст законопроєкту, який надано на ознайомлення депутатам для обговорення. Нові положення будуть розглянуті орієнтовно 10-12 січня, тому все ще може змінитися. Після доопрацювання та прийняття вони наберуть чинності через місяць, за винятком окремих частин. І ймовірно, на початку весни будуть діяти.
Серед змін законопроекту:
Повноваження сільських, селищних, міських рад тепер, зокрема:
Повістки і на електронну пошту
"Повістка про виклик до ТЦК та СП може бути надіслана громадянину через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту", - йдеться у тексті законопроєкту.
Повістка про виклик до ТЦК може бути надіслана громадянину через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста або на електронну пошту.
У разі отримання повістки про виклик до ТЦК громадянин зобов’язаний з’явитися у зазначене у ній місце та строк. Що має бути у повістці:
Повістку можуть вручати: де та хто
Поважними причинами неприбуття по повістці є перешкода стихійного характеру, хвороба, смерть близького родича.
Під час мобілізації громадяни України віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або зняті з нього, зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою представника ТЦК або поліцейського. У ході перевірки документів представник ТЦК чи поліцейський можуть проводити фото- та відеофіксацію та використовувати обладнання з доступом до реєстру призовників.
Відстрочка
Право на відстрочку мають, зокрема:
Щодо студентів, то призову за новим законопроектом не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої̈ та вищої̈ освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (фахом).
Звільнення зі служби
Під час воєнного стану служба за контрактом для осіб від 18 до 25 років становить один рік.
Мобілізовані звільняються зі служби, зокрема у таких випадках:
Розгляд мобілізувати осіб з інвалідністю третьої групи
В одному з положень законопроєкту про службу осіб з інвалідністю третьої групи. Ось окремі захворювання звідти: відсутність одного ока, сліпота на одне око; параліч кисті, культя верхньої кінцівки, відсутність пальців; культя стегна або гомілки. Укорочення ноги на 7 сантиметрів або більше; відсутність нирки, легкого або сечового міхура; кастрація у чоловіків; неоперабельний дефект щелепи, коли людина не може нормально жувати і втрачає вагу.
Військовий облік та обмеження
У законопроекті передбачено, що на кожного призовника, військовозобов’язаного та резервіста формується військово-обліковий документ в електронній формі. При цьому, виключається норма, згідно з якою військовий облік громадян України, які постійно проживають за кордоном, не ведеться.
Крім того, вимагатиметься, щоб призовники, військовозобов’язані та резервісти, які покинули своє місце проживання, в семиденний строк з дати взяття на облік ВПО ставали на військовий облік за місцем перебування.
Ще одна пропозиція - на військову службу можуть бути призвані засуджені, крім тих, хто вчинив злочинів проти основ нацбезпеки, а також злочинів, передбачених статтями 401 - 414, 426 - 433, 436, 437 - 442 ККУ.
Українці за кордоном
Консульські послуги у закордонних дипустановах України для українців-чоловіків віком від 18 до 60 років, які є призовниками, військовозобов’язаними або резервістами, здійснюються при наявності військово-облікових документів.
Винятком є оформлення документів на повернення в Україну, допомога дітям, оформлення спадщини, послуги за заявами затриманих, у разі загрози життю та здоров’ю громадянина.
В умовах воєнного стану оформлення українського чи закордонного паспорту за кордоном громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років з дійснюється за умови наявності у них військово-облікових документів.
Обмеження для ухилянтів
Згідно з пропозиціями, ухилянтів вноситимуть до Єдиного реєстру боржників, а також до них застосовуватимуть такі обмеження: