На Дніпропетровщині двоє юнаків смертельно отруїлися чадним газом поки ремонтували авто. Сталося це 15 листопада в Кривому Розі. На лінію "103" зателефонувала жінка та повідомила, що знайшла в гаражі сина та його друга, котрі були без свідомості.
Про це повідомила співробітниця Криворізької станції ЕМД Тетяна Романчук.
Медикам, які приїхали на виклик, жінка розповіла, що син з товаришем сиділи в автомобілі, коли вона їх знайшла. Ще ввечері юнаки пішли ремонтувати автомобіль, але коли вночі заявниця прокинулася, то вдома їх не було.
Жінка побігла в гараж, щоб перевірити, чи все добре з хлопцями. Обидва були без свідомості, тож містянка викликала “швидку”.
Фельдшери намагалися реанімувати постраждалих, було 22 та 23 роки. Але довелося констатувати смерть обох хлопців. Найімовірніше, вони смертельно отруїлися чадним газом.
Трагедії трапляються в гаражі, де не забезпечується належний вихід угарному газу
У будь-якій інструкції транспортного засобу чітко і ясно попереджають про те, що категорично забороняється відпочивати і спати в машині при працюючому двигуні на холостому ходу. До цього правила повинні уважно поставитися всі автомобілісти, але особливо це стосується водіїв, які працюють взимку.
Часто трагедії трапляються і в гаражі, де не забезпечується належний вихід угарному газу. Тому рекомендується ремонтувати свою машину на вулиці або в спеціально відведеному для цього місці — на СТО, приміром.
Сам гараж, якщо все-таки автомобіліст вирішив проводити ремонтні роботи у власне приміщенні, слід обладнати за всіма правилами. У першу чергу потрібно встановити вентиляційну трубу, яка б виводилася назовні. Крім того, чим вище дах гаража, тим краще. Вентиляційну трубу потрібно обладнати таким чином, щоб при ремонті працюючого автомобіля можна було її приєднати шланг до глушника машини. Так забезпечується повний вихід шкідливих газів назовні.
Неприпустима робота двигуна в гаражі не тільки при закритих, але і при відкритих дверях будівлі, де знаходиться машина. До того ж потрібно вміти правильно ставити автомобіль. А робити це потрібно завжди передом до стіни, а не навпаки.
Також забороняється прогрівати двигун усередині приміщення у будь-який час року. Навіть на вулиці, де експлуатація двигуна на холостому ходу обов'язкова, все одно треба намагатися якомога більше скоротити час роботи і зробити так, щоб зустрічний вітер відносив чадний газ в бік.
Водієві потрібно бути напоготові і систематично перевіряти справність і герметичність з'єднань випускної системи і стану вихлопної труби. Робити це можна на слух і візуально, але краще буде використовувати повне технічне обслуговування на естакаді або підйомнику.
Якщо що-небудь не відповідає правилам виявлено, відразу ж слід деталь замінити або доопрацювати. Наприклад, забороняється навіть короткочасне їзда з прогорілими прокладками. Особливо це актуально для власників автомобілів з типом кузова «універсал» і «комбі».
Міністерство охорони здоровʼя опублікувало поради, як вберегтися від отруєння чадним газом
Таке отруєння може виникнути не тільки від автомобільного гузу, але й від неправильного використання генераторів, пічок та інших нагрівальних приладів, потреба в яких зросла через російські атаки на енергетичну інфраструктуру.
Чадний газ не має кольору, запаху чи смаку, тому його неможливо ідентифікувати без спеціальних приладів, але він може бути смертельним для людини і впливає на організм навіть у невеликих концентраціях.
Чадний газ виділяється під час роботи:
Поширеними симптомами впливу чадного газу є головний біль, нудота, прискорене дихання, слабкість, відчуття втоми, запаморочення та сплутаність свідомості. Гіпоксія (сильний дефіцит кисню) внаслідок гострого отруєння чадним газом може навіть призвести до незворотних пошкоджень мозку або серця.
Якщо ж ви відчуваєте подібні симптоми і підозрюєте, що причиною їх може бути чадний газ, перш за все, – вимкніть усі прилади та відкрийте вікна, щоби впустити в приміщення повітря. Викличте аварійну газову службу за номером 104. Також потрібно викликати 103, вийти на відкрите повітря і винести потерпілого. Йому слід покласти подушку під голову, розстебнути комір і пояс.
"Найкраща допомога при отруєнні чадним газом в медичних умовах – довготривале вдихання кисню", – зазначили в МОЗ.
Слід розуміти: реакція на отруєння чадним газом може розвинутися упродовж дуже короткого проміжку часу (навіть кількох хвилин). Люди, які сплять або перебувають у стані алкогольного сп’яніння, можуть отримати смертельне отруєння СО ще до появи симптомів.
Чадний газ неможливо побачити чи відчути на запах. Без спеціального обладнання неможливо визначити його концентрацію в приміщенні. Проте зараз є побутові й доступні прилади, які можуть інформувати вас про небезпеку.