Новелою для українського медіаринку з набуттям чинності Законом України «Про медіа» є потрапляння преси і онлайн-медіа у сферу регулювання Національної ради. Як воно відбуватиметься, що передбачає Закон і як його втілюватиме медіарегулятор, йшлося за Медіакавою під час візиту членів Національної ради на Сумщину 26 – 27 квітня.
Роз’яснення щодо правових норм давали голова Національної ради Ольга Герасим’юк, відповідальна секретарка Олена Ніцко і член Національної ради Олександр Бурмагін. До розмови долучилися представники місцевих газет і вебсайтів. Співорганізатором зустрічі стало сумське онлайн-видання «ЦУКР», пише nrada.gov.ua.
У зустрічі взяли участь керівники й журналісти провідних онлайн-ресурсів, газет, власний кореспондент газети «Урядовий кур’єр» у Сумській області Олександр Вертіль, регіональна координаторка Інституту демократії ім. Пилипа Орлика Алла Федорина.
Знайомлячи членів Національної ради з учасниками дискусії, представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко розповіла, що всі локальні і регіональні медіа Сумщини працюють у вже сформованому за воєнних умов режимі. Загалом нині на Сумщині випускають газети 20 друкованих медіа, а також є близько 25 дієвих та активних онлайн-медіа. «Колективи декількох місцевих видань Сумської області – газети «Ворскла», «Перемога», «Білопільщина» – працюють на прикордонних територіях, які належать до зони бойових дій і зазнають постійних артобстрілів. Але навіть в таких надважких умовах, незважаючи на брак ресурсів, вони друкуються і розповсюджуються через підписку», – розповіла Лариса Якубенко.
Голова Національної ради Ольга Герасим’юк зауважила, що українським законодавством діяльність онлайн-медіа регулюється вперше. Проте в багатьох країнах світу це регулювання є і встановлює зрозумілі правила гри для учасників медіаринку, що своєю чергою мінімізує ризики. Крім того, український Закон створений таким чином, що зареєстровані медіа матимуть переваги перед незареєстрованими. Зокрема, Закон більш ліберальний до них у разі виявлення порушення. І тільки зареєстровані медіа можуть брати участь у тендерах, оскільки органи державної влади й органи місцевого самоврядування мають право надавати державні гранти та інші види державної підтримки лише зареєстрованим медіа, а також замовляти в них роботи і послуги.
Олена Ніцко додала, що в зареєстрованих медіа є ще й можливість бути залученими до органів співрегулювання і разом визначати правила функціонування медіаринку. Вона закликала долучитися до обговорення проєктів підзаконних актів Національної ради.
«Зараз на сайті Національної ради розміщено 16 проектів підзаконних нормативно-правових актів для громадського обговорення. Ще є час для того, щоб висловити свої зауваження. Від спільної роботи регулятора і громадськості залежить, яким буде наш медіапростір», – сказала Олена Ніцко.
Учасників дискусії цікавило, які обов’язки покладаються на медіа, чи будуть нести медіа відповідальність за коментарі під новинами на сайті, і коли розпочнеться реєстрація онлайн- і друкованих медіа.
Член Національної ради Олександр Бурмагін, який є одним із розробників Закону України «Про медіа», надав роз’яснення щодо змістових обмежень, які регулюються статтями 36, 42, 119. Вони визначають межі, за які медіа не можуть виходити у своїй діяльності. Обмеження щодо змісту програм стосуються недопущення закликів про повалення конституційного ладу, мови ворожнечі і ненависті, дискримінації за різними ознаками. Вони також визначають норми задля належного захисту дітей від інформації, що може зашкодити їхньому фізичному, психічному або моральному здоров’ю. Не допускається і поширення в медіа певної інформації, пов’язаної зі збройною агресією.
Олександр Бурмагін підкреслив, що Закон не регулює соціальні мережі і телеграм-канали. «Хоча експерти оцінюють збільшення аудиторії телеграм-каналів під час повномасштабного вторгнення на 40 – 50%, але не відомо, хто здійснює редакційну політику цих ресурсів», – уточнив він.
Голова Національної ради Ольга Герасим’юк закликала приєднуватися до обговорення нормативно-правових актів, втілювати Закон і таким чином визначати, як він працює. «Давайте дискутувати та робити закон краще», – звернулася вона до учасників зустрічі Медіакави.
Підписуйтесь на нас у соцмережах:
Telegram https://t.me/sumy0542
Instagram https://www.instagram.com/0542.ua/