Миколаївщина є однією з областей, де влітку стартував пілотний проєкт «Помічник ветерана». Станом на грудень розпочалась друга хвиля навчання майбутніх помічників.
Редакція 0512 поспілкувалась з координаторкою проєкту “Помічник ветерана” Неллею Яровенко та дізналась більше про пілотний проєкт.
Неллі Яровенко
Хто такий помічник ветерана?
Помічник ветерана — це людина, яка повністю адаптує ветеранів або членів сімей загиблих до цивільного життя. Помічник ветерана є так званим “містком” від військової служби до адаптації ветерана в соціумі.
Хто може стати помічником ветерана?
Помічником ветерана може стати не кожен охочий. Це або ветеран чи ветеранка, або член родини ветерана, який надасть документальне підтвердження. Крім того, має бути і відповідна освіта — не нижче молодшого бакалавра. Якщо людина підходить під ці критерії — вона подає заяву на порталі “Е-ветеран”, потім з нею проводять співбесіду, де кандидату ставлять різні питання. До речі, члени комісії ставлять ще бали за результатами співбесіди й потім ця інформація йде на Мінветеранів, де вже відбирають кандидатів. Оскільки це пілотний проєкт, то ще немає чіткого алгоритму, чи може, наприклад, людина з освітою економіста бути помічником ветерана.
Що входить в обов'язки помічника ветерана?
Помічник ветерана — це та людина, яка вже пройшла великий шлях з переходу від військового до цивільного життя, і знає нюанси та може допомогти іншим. Це людина, яка повинна бути не лише обізнаною повністю в пільгах, які надаються ветеранам, а має максимально допомогти розв'язати питання кожної людини, яка до нього звернулась. Це повний супровід людини — починаючи від заміни шиферу закінчуючи вступом дитину до ВНЗ. Ті, хто приходять до нас на навчання, вони йдуть не заради грошей, а, тому що дійсно хочуть допомогти. Вони вже пройшли цей шлях і тепер хочуть бути корисними для інших.
У Миколаєві розпочалась друга хвиля навчання, скільки людей бере участь?
Перша хвиля розпочалась у вересні, тоді випустилось 23 людини, а вже 7 грудня розпочалась друга хвиля — зараз навчається 12 людей. Заявки приймаються на навчання завжди, далі буде навчання третьої хвилі помічників. Війна триває, і нам потрібні такі люди, адже за проєктом на одного помічника ветерана має бути не більше ста ветеранів, але ми прекрасно розуміємо, що людина одна не зможе з такою кількістю ветеранів бути, тому ми продовжуємо навчати.
- Скільки триває навчання та у чому воно полягає?
Навчання триває три тижні. Група навчається щодня, їм дають повністю всі програми, які можуть бути дотичними до ветеранів. До нас долучився південно-регіональний центр медичної адаптації. Вони будуть читати лекцію нашим помічникам про адаптацію та реабілітацію.
По закінченню навчання людина отримує сертифікат про те, що стала помічником ветерана. Цей сертифікат як диплом — не має терміну придатності, тому розпочинати обов'язки можна не одразу.
“Помічник ветерана” вже є в класифікаторі професій, це буде повноцінна професія, яка в майбутньому буде здобуватись в університетах на платній основі. Наразі це експериментальний проєкт, зрозуміло, поки йде війна і треба готувати людей — навчання безоплатне.
Чи були раніше такі проєкти допомоги ветеранам, адже війна триває не один рік. І ветерани з’явились не лише зараз.
Раніше був центр допомоги учасникам АТО, але він був на добровільних засадах. Тоді туди брали всіх охочих, але якщо в тебе немає знань і ти не знаєш, куди тобі направити людину — ти не зможеш йому допомогти. Максимум можеш з ними поговорити як людина, але це не допомога. А помічник ветерана — це людина, яка розв'язує питання та знається у всіх тонкощах.
Як ветеран може знайти собі цього помічника?
Це експериментальний проєкт, тому ми лише розпочинаємо інформувати наших громадян про таку можливість. Це інформування і через медіа, і через брошури. Ми плануємо, щоб у кожній територіальній громаді було по декілька помічників. Також створимо базу, де можна буде дізнатись необхідну інформацію про помічника ветерана.