У день народження композитора Миколи Леонтовича, 13 грудня, на сцені миколаївського художнього драматичного театру відбулась прем'єра драми "Диригент янголів".
У драмі «Диригент янголів» розповідається про життя й непросту долю Миколи Дмитровича з перших уст розкажуть рідні й близькі люди, товариші, вихованці, бо «в кожній без винятку долі важливо геть усе – до найменших дрібниць».
Як повідомляє 0512, директор, художній керівник театру Артем Свистун розповів, що це перше прочитання на сценічних майданчиках в Україні п'єси про Леонтовича.
"Ми знаємо багато відеоматеріалів, багато сюжетів, але саме вистави про Леонтовича не було. Дійсно в виставі залучено багато історичних фактів, які ми підкреслюємо на сценічному майданчику", - зазначив Свистун.
Над створенням п'єси почали працювати ще навесні. Режисер-постановник Віктор Мозговий зазначив, що ця п'єса приречена на успіх:
"Ми почали працювати з паном Олегом ще навесні. Навесні була не одна телефонна розмова і не одні консультації. І мені навіть так здавалося, що я десь і набрид вже йому і своїми думками, і своїми ідеями. І якщо хтось вірить у якесь провидіння, то, знаєте, я почув і я зрозумів зразу тоді вже, що ця п'єса приречена на успіх. "Диригент янголів" - у цих двох словах і велич, і трагізм, і дійсно, знаєте, безповоротність якихось шляхів, які проживає людина у своєму житті".
Автор п'єси Олег Миколайчук-Низовець зауважив, що вистава про Леонтовича відбувається вперше не лише в Україні, а й і світі.
"Це вперше в Україні на сцені драматичного театру відбудеться вистава про всесвітньо відомого композитора Миколу Леонтовича. Дуже прикро, що єдина вистава поки що в Україні й у світі. І це відбувається на день народження Леонтовича. Людина, яка загинула від рук більшовиків під час російсько-української війни 100 років тому, повертається знову до нас, під час війни, з тим самим ворогом, з тими самими проблемами, і, напевно, повертається не просто так".
"Хтось може подумати, що це художній образ, насправді це реальні події. Янголи дуже рідко сняться людям, дуже рідко. Це документальний факт, що Миколі Леонтовичу снились ангели", - додає Олег Миколайчук-Низовець.
П'єсу глядачам покажуть у форматі сцена на сцені. Такий формат вибрали теж не просто так:
"Основна задача, яка зараз вирішується, це наблизити головних героїв, наблизити ту інтимність, яка закладена драматургом в текстах, і в діях, і в певних, сюжетах, до глядача. Повірте мені, якщо зараз вам показати два портрети Миколи Аркаса і Миколи Леонтовича, я не думаю, що хтось зразу вгадає різницю. Ми хочемо це зробити, щоб цю людину знали, візуально знали, тому ми дуже багато прийомів використали для того, щоб бачили і автентику, і бачили героя. Ця задача була саме вирішена тільки у форматі сцени на сцені. Коли глядач за 20 метрів від головної сцени дуже тяжко знайти з ним контакт", - каже Віктор Мозговий.
Микола Леонтович — одна з численних жертв російського терору, який знищував українську культуру. В ніч на 23 січня 1921 року композитор перебував у свого батька у селі Марківка Гайсинського повіту, де був убитий агентом ВЧК Афанасієм Грищенком, який напросився в хату переночувати, назвавшись чекістом, що проводить боротьбу з бандитизмом. Зараз його знає весь світ, як автора всесвітньо відомого "Щедрика".