Більшість людей упевнені, що перші страви - невід'ємна складова здорового раціону, без якої харчування не буде повноцінним, а травній системі завдаватиметься шкода.
Чи дійсно це так, розповів фітнес-тренер, експерт зі здорового харчування Юрій Попко, пише РБК-Україна.
У багатьох українських родинах ще з радянських часів заведено на обід їсти перші страви, тобто супи, і другі – основні страви з гарніром.
"Кожен чув від мами, бабусі наступне: "треба їсти перше, щоб шлунок не став", або "не будеш їсти суп – заробиш гастрит", "не можна їсти тільки сухом'ятку"…Але існують народи, які практично не вживають супи, і при цьому це не впливає на якість та тривалість їхнього життя. Тож чи дійсно суп є невід'ємною частиною нашого життя?" - пише експерт.
Юрій Попко вважає, що вживання супів скоріше є традицією і звичкою, яка передається з покоління в покоління. Ті ж самі інгредієнти, з яких складається суп (крупи, овочі, м'ясо тощо), можна з'їсти без спільного варіння у воді. Нема жодної різниці, як саме їсти ці продукти – сирими, чи приготовленими іншим способом, чи відвареними у вигляді супу.
Тобто, каже Попко, ніяких додаткових цілющих властивостей суп не має. Але є один важливий нюанс. За рахунок води у супі об'єм страви збільшується, при цьому калорійність залишається такою ж.
У цьому – перевага супів для тих, хто хоче схуднути. При їх вживанні значно зменшується ймовірність того, що в шлунку залишиться місце для додаткової порції або смаколиків.
"За рахунок того, що збільшується об'єм страви, шлунок швидко наповнюється і розтягується. Виходить, що ми спожили калорій мало, а ситість отримали за рахунок об'єму страви", - каже тренер.
При цьому, якщо ви хочете схуднути, вживаючи супи, слід відмовитися від таких варіантів, як жирні наваристі супи, із додаванням вершків чи олії, які є надто калорійними, а також крем-супів, які гірше насичують.
"Смакує вам, подобається – варіть, їжте, це низькокалорійна об'ємна страва. А не хочете – то не їжте, це ні на що не впливає", - зробив висновок експерт.