Десять цікавих фактів про Харківський зоопарк.
Харківський зоопарк - перший в Україні і один з найстаріших зоологічних парків у світі. За роки свого існування він став відомим не тільки на всю країну, а й далеко за її межами. Тепер це - одна з головних "візиток" міста. І незважаючи на важкі воєнні часи, зоопарк Харкова продовжує дарувати радість місцевим мешканцям і піклуватись про тварин, які постраждали внаслідок бойових дій.
Редакція сайту 057 розповідає десять цікавих фактів про Харківський зоопарк.
Графік роботи більше 100 років тому
У 1902-1903 роках зоопарк став доступним для відвідувачів. Він працював щодня з 10:00 до 12:00 влітку та до 16:00 взимку. Плата за вхід становила 5 копійок для дітей та 10 копійок для дорослих.
Ведмеді з ожирінням
На початку 20-го століття умови утримання тварин у Харківському зоопарку намагалися максимально наблизити до їх природного довкілля, але не завжди виходило здійснювати задумане. Якось розлючені бурі ведмеді протягом кількох ночей намагалися розбити дерев'яний настил у вольєрі, щоб звільнитися. Такий інцидент співробітники зоопарку пояснили ожирінням тварин.
Знаменитий звіролов
У 1925 році у німецькому місті Гамбург у знаменитого звіролова і торговця тваринами Карла Гагенбека для Харківського зоопарку була куплена слониха Мока. Приїзд "нового мешканця" зоопарку зафіксували на плівку фоторепортери багатьох газет міста та країни. Вже через 3 роки компанію Моке склав самець Ямбо.
Ешелон з тваринами
У травні 1928 року з того ж Гамбурга прибув ешелон з тваринами. У його складі були: левиця, самка леопарда та лами, по одній парі кенгуру Беннета, єноти, африканські цівети та мангусти, 10 мавп різних видів, 10 видів папуг, рожеві пелікани, білощокі казарки. У червні з азербайджанського міста Ленкорань доставили 6 дикобразів, 9 кучерявих пеліканів, 7 лебедів і 96 примірників різних водоплавних. У 1928-му зоопарк отримав левів, ланей, двогорбого верблюда, буйвола, вовків, пеліканів, фазанів та диких качок.
Мобілізований слон
В серпні 1955 року в зоопарк доставили слона Бак-Запа. Він народився в провінції Бан-ме-Тхаут на півдні Центрального В'єтнаму в 1915 році. Перші 30 років слон жив в сім'ї заможного селянина, який використовував його на лісорозробках і для перевезення вантажів. У 1945 році Бак-Зап був мобілізований в армію для перевезення боєприпасів, знарядь і снарядів. Слон працював, не беручи їжу, по 12 годин щодня і долав при цьому відстані до 50 кілометрів. Він спокійно переносив бойову обстановку - розриви снарядів і бомб, вміло маневрував в ярах і ущелинах, був добре видресируваний і слухняний. До Харкова слона привезли на поїзді.
Застрелений у під'їзді жираф
Під час окупації Харкова військами Нацистської Німеччини у зоопарку катастрофічно не вистачало кормів. Його приміщення практично не опалювалися, тож тварини просто замерзали. Жираф якийсь час ховався від холоду у під'їзді житлового будинку, але його застрелив німецький солдат.
Мавпи у Держпромі
Крім того, під час німецької окупації міста, щоб урятуватися від холоду, три макаки-резуси втекли із Харківського зоопарку і ховалися у будівлі Держпрому. Харків'яни таємно приносили тваринам їжу. Це дозволило їм пережити роки окупації.
Єдине місце відпочинку для харків'ян в роки окупації
У травні 1942 року зоопарк знову відкрили для відвідувачів. На той момент він був фактично єдиним місцем відпочинку для жителів Харкова. У вихідні тут грав оркестр.
Масовий розстріл тварин
У 1943 році нацистські солдати, коли відступали з міста, почали масово розстрілювати тварин. У підсумку роки війни та окупації вдалося пережити чотирьом ведмедям, вовку та п'яти мавпам.
Порятунок під час війни з РФ
Навесні 2022 року Харківський зоопарк прийняв з Екопарку чотирьох орангутанів, десятьох шимпанзе, двох левів, трьох тигрів та трьох ягуарів, вольєри яких постраждали внаслідок російських обстрілів.