Сегодня:
Последние записи
Нагода спричинила обледеніння проводів, падіння дерев та пориви електроліній. На Дніпропетровщині енергетики працюють у посиленому режимі. За останню добу світло повернули у майже 24 тисячі домівок...
На 10 січня, Національний банк України встановив офіційний курс гривні до американського долара на рівні 38,23 грн. Курс долара виріс на 3 коп. Курс євро встановлений на рівні 41,82 грн. Він виріс ...
Сьогодні зранку, 10 січня, у Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають два рашиські кораблі.Як повідомляє пресслужба ВМС, серед них відсутні ракетоносії.В Азовському морі перебуває один ворож...
Модернізований ЦНАП у Полтаві працює близько двох тижнів. За цей час люди вже отримали майже 2 тисячі адміністративних послуг у безбарʼєрному просторі.Про це 9-го січня повідомляє пресслужба Полтав...
Женская энергия - сайт для женщин
Баннер

Найзаможніші житомиряни могли провести водопровід додому, хоча це й коштувало дорого, — цікаве з історії водоканалу

2023-12-22 06:18:58
Источник: https://www.0412.ua/

Найзаможніші житомиряни могли провести водопровід додому, хоча це й коштувало дорого, — цікаве з історії водоканалу

Наприкінці року Житомирводоканал традиційно відзначає своє День народження і у цей період підприємство традиційно згадує найцікавіше з нашої історії.

Сучасним мешканцям міст важко уявити, як можна обходитися без води, але ще 158 років тому, вперше підняте питання необхідності централізованого забезпечення міста водою, так і «зависло в повітрі».

Містянам без цієї послуги доводилося сутужно. У «Волынских губернских ведомостях» за 1874 рік є таке зауваження:

«Кому из жителей Житомира не приходилось испытывать неудобства при существующей доставки воды водовозами. Большинству жителей не по карману доставка воды на расстоянии двух и более верст из Тетерева. Приходится довольствоваться водой из бочек водовозов. Кроме того, кому из жителей Житомира не приходилось убеждаться в недостатке воды при тушении пожаров, когда приходилось отправляться з водой за несколько верст или накачивать из колодцев».

В цій же газеті знаходимо статтю «Гігієна води», в якій зазначається, що чудові скелясті береги Тетерева у Житомирі є кладом для пейзажистів, але тортурами для слуг-водоносів.

Відсутність централізованих джерел водопостачання стало однією із причин виникнення у місті епідемій заразних хвороб. Допоки в Житомирі не побудували водопровід, тут раз-по-раз лютували епідемії, забираючи сотні і навіть тисячі життів.

Окрім того, актуальною тоді була проблема санітарного стану річок, у яких за деякими показниками фіксувалися значні перевищення.

Крім санітарної потреби, все гостріше відчувалася небезпека, яку приховували в собі незахищені від пожеж дерев’яні будинки. Раз у раз у місті виникали пожежі, що призводило до значних матеріальних збитків. Саме пожежі знищили дерев’яні будівлі Житомирського замку, і тому сьогодні ми не маємо й натяку на цю унікальну фортифікаційну споруду. Були випадки, коли вогонь знищував цілі квартали, а у 1911 році ще незабезпечена тоді водопроводом Мальованка втратила через це лихо саму… пожежну частину.

Місто потребувало централізованого водопостачання. Воно стукало у двері різними проєктами, але щоразу та чи інша причина не дозволяла намірам здійснитися.

Нарешті у 1893 році світ проєкт на розгляд міської управи подало київське технічне бюро «Сотрудник», який був ухвалений міською управою 27-28 квітня 1894 року. Цей день можна вважати реальною датою початку історії водопроводу Житомира. Через 4 роки, у 1898 році, по першим водопровідним магістралям, довжина яких сягала 2,34 км, до домоволодінь містян вода потрапляла вже через крани.

Найзаможніші житомиряни мали можливість провести водопровід додому, хоча це й коштувало дорого. Цікаво, що міська управа забороняла приватним власникам будинків, до яких проведено водопровід, продавати воду іншим особам. Ця заборона була спрямована на забезпечення конкурентоздатності водопроводу і його успішної діяльності.

Початкова потужність житомирського водопроводу складала 500 кубометрів води на добу. Такої кількості води сучасному місту вистачило б усього на кілька хвилин.

Через 125 років розвитку і зростання КП «Житомирводоканал» постачає близько 50 000 м3 води мешканцям Житомира та жителям 15 прилеглих до міста сіл. Підприємство обслуговує 528 км водопровідних магістралей та 259 км каналізаційних мереж, очищає 40 мільйонів літрів стічних вод на добу.

Сьогодні на водоканалі функціонує 35 відділів, у яких працюють 705 працівників.

за матеріалами КП "Житомирводоканал"


Суспільство
Частину людей постійно тягне одне до одного. Нерідко вони не можуть цього пояснити. Втім, потяг дуже і дуже сильний.Риби та РакУ цих знаків зодіаку спільна стихія – Вода. Вони неймовірно розуміють ...
Пригоди
Розпочалася шістсот вісімдесят шоста доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України. За добу ворог завдав 5 ракетних та 52 авіаційних удари (застосувавши 3 ударних БпЛА т...
Суспільство
Станом на 10 січня Україна продовжує боротися з російськими окупантами та ліквідовувати особовий склад орків і їх техніку. За добу українські військові ліквідували 800 рашистів. Як повідомляє ...
Кримінал
Патрулюючи вулицю Засумську, патрульні роти тактико-оперативного реагування (ТОР) виявили чоловіка, який порушував публічний порядок.Під час перевірки особи 37-річного громадянина охоронці порядку ...