Зокрема, на Facebook-сторінці оприлюднив пропозиції Дмитро Степанюк (Громадська Спілка "КР "КРМ").
"Перш за все вони базуються на трудовому майданчику і мають на меті поряд з національними суспільними індикаторами зберегти пам'ять про історію міста і його фахових людей, які мають заслуги перед Україною і містом, і мають відповідні статуси Заслужених України, відзначених містом, або звершили трудові фахові подвиги, які вивчаються в навчальних закладах при підготовці кадрів робітничих професій, яким присвячуються професійні конкурси тощо", - пояснив Степанюк логіку внесених його громадською спілкою пропозицій.
"Ми не є монополістами пропозицій для перейменувань. Наші пропозиції не є абсолютними. Але вони базуються на пропозиціях і науковців, і освітян, і місцевих краєзнавців, якщо ми хочемо бути цікавим містом для туризму з цікавими постатями для міста і його гостей. Топоніміка - це не просто дія, це наука, яка єднає суспільство, єднає минуле з майбутнім", - додає він. Дмитро Степанюк уточнив, що оприлюднює імена осіб, яких запропонувано через райвиконкоми - "для застосування в топоніміці Кривого Рогу 2023 за фаховим галузевим принципом".
Отож пропозиції такі:
у металургії і гірничій справі :
- Віктор Гладуш,
- Володимир Бадов,
- Олександр Боровський,
- Олександр Висоцький,
- Марія Піхай,
- Михайло Костюченко,
- Анатолій Сторожук,
- Віктор Артюх.
В будівництві :
- Ганна Армашова,
- Сергій Лещенко,
- Микола Резуненко,
- Віталій Костенко,
- Юрій Зибін,
- Венедікт Кремінський,
- Микола Перчін, він же і голова міськради і міськвиконкому ( у 1959 - 1969 роках),
- Григорій Павленко,
- Борис Антопольський,
- Микола Земляний.
Освіта і наука:
- Павло Шевченко
- Микола Шулін.
"З метою збереження історичної правди і підвищення престижності гірничих професій в Кривбасі, ми запропонували вул.Пушкіна назвати : "вулиця Гірничих Інженерів". Саме така назва співпадає і з функціоналом цієї вулиці і ми вважаємо буде служити збереженню пам'яті про минуле для сьогодення і майбутнього Кривбасу", - пояснює Степанюк.
Залізничники:
- Іван Василенко.
Медична галузь:
- Володимир Павлов,
- Зінаїда Бородіна,
- Майя Зибіна,
- Віталій Гужевський.
Діячі ветеранського руху - Федір Полушко.
"Наша мета зберегти імена цих фахових, професійних особистостей в сьогоднішніх змінах топонімики за добрі справи при жітті. І ми маємо надію, що багато з них криворіжське суспільство підтримає для сьогодення і майбутнього нашого чарівного трудового міста. Ми наполягаєм і на дотримані гендерної політики в топоніміці міста і України. Адже жінки важлива складова, наприклад, в Криворіжському суспільстві у всіх сферах трудової діяльності, як у сфері виробництва, так і в інфраструктурній сфері. Жінки присутні завжди в будівництві, і навіть на тяжких роботах в ГМК Кривбасу", - йдеться у дописі ініціатора пропозицій.
Зауважимо, що Дмитро Степанюк запропонував увічнити ім'я Костянтина Павлова, який близько півроку був міським головою Кривого Рогу. Однак згодом, після критики цієї ініціативи, прізвище Павлова з допису Степанюка зникло.
З Facebook-сторінки Дмитра Степанюка
Додамо, що пропозиції Дмитра Степанюка були неоднозначно сприйняті криворіжцями. Зокрема, представники інших громадських організацій та об'єднань у коментарях під дописом пана Дмитра привертали його увагу до того факту, що його його пропозиції можуть суперечити іншому закону - про декомунізацію і звинувачували у намаганні протягнути у майбутнє Кривого Рогу радянщину.
В результаті декого з опонентів громадський діяч Дмитро Степанюк заблокував.
Пропозицію про перейменування проспекту Гагаріна на проспект Павлова прокоментувала в соцмережі криворізька журналістка і депутатка Криворізької міськради Наталія Шишка.
"...Пропозицію пан Степанюк серед іншого обгрунтував тим, що Костянтин Павлов запровадив безкоштовний проїзд громадським транспортом та так званий університет третього віку - навчання літніх людей основам комп"ютерної грамотності. Хоча перше є дуже сумнівною заслугою, та й не "заслуга" це особисто Павлова, а друге є загальнонаціональним проектом, на якому Павлов піарився. А головна його заслуга, як можна зробити висновок, полягає в тому, що йому випало стати другом дитинства Олександра Вілкула. Бо якщо підняти голосування народного депутата Павлова у Верховній Раді, то стане очевидним, що він був якраз проти утвердження всього українського.
Про висування Костянтина Павлова у міські голови від забороненої ОПЗЖ автор пропозиції "призабув".
Але ж ми пам'ятаємо?
Варто нагадати, що місто уже пережило один скандал, пов'язаний із намаганням клану вілкулів присвоїти ім'я Павлова центральному проспекту міста. Було зареєєстровано дві петиції до міської ради - одна за присвоєння проспекту Гагаріна імені Костянтина Павлова, інша - проти. Тоді питання фактично зняли з порядку денного, залишивши перейменування проспекту Гагаріна на потім. І ось це "потім" настало. "Давайте вже назовем тоді проспект Клановим!" - сказав мені сьогодні один чоловік. Принаймні, буде щиро і чесно, всі "заслуги" вмістяться у три слова: причетність до клану", - написала Наталія Шишка.
Також вона наголосила на тому, що ця пропозиція суперечить вимогам законодавства, а саме - статті 3, п. 8 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій": "Забороняється присвоювати юридичним особам та об’єктам права власності назви, які містять імена осіб, які обіймали керівні посади в політичній партії, діяльність якої було заборонено судом, а також народних депутатів України та депутатів місцевих рад, які були обрані від політичної партії (місцевої організації політичної партії), забороненої у судовому порядку, а також сільських, селищних, міських голів, яких було обрано від політичної партії (місцевої організації політичної партії), діяльність якої було заборонено судом".
Про те, яку політику відстоював Костянтин Павлов у статусі народного депутата України нагадала криворіжцям журналістка Світлана Романенко, навівши інформацію про голосування криворізьких нардепів у Раді:
Серед опонентів Степанюка - і криворізька правозахисниця Валентина Кривда, яка оприлюднила відгук на його пропозиції на власній сторінці. Вона також повідомила, що надала до райвиконкомів міста звернення про те, аби не включати пропозиції Дмитра Степанюка до переліку, який буде винесено для електронного голосування.
Нагадаємо, що сьогодні, 4 грудня, останній день надання пропозицій щодо перейменування. З 5 грудня має розпочатися голосування. Як це зробити, читайте згодом на нашому сайті.
Звернення Валентини Кривди до райвиконкомів По матеріалах соцмережі