На початку війни російські окупанти намагались окупувати місто Вознесенськ та навколишні села. З 2 по 15 березня 2022 року українські військові та бійці ТРО не дали російському агресору окупувати місто та піти далі.
Редакція 0512 поспілкувалася з місцевою владою та жителями й розпитала, як Вознесенськ відновлюється після війни та які плани реалізовує.
Війна та її наслідки для міста
російські військові намагалися захопити Вознесенськ, підібравшись таким чином до Миколаєва та Кривого Рогу. У боях за Вознесенськ загинуло біля сотні окупантів. Десятеро російських солдатів потрапили в полон, інші розбіглись по навколишніх лісах.
Міський голова Євген Величко розповів, що війна завдала значних ударів по критичній інфраструктурі міста.
- Для зупинення руху ворога, наші військові вимушені були підірвати три мости — два залізничних та один автомобільний. По одному із залізничних, Одеська залізниця провела тендер на його демонтаж. Якщо казати про наслідки атак, то у нас в громаді пошкоджено понад 700 домоволодінь. Є й повністю зруйновані домівки, наприклад, як одна п’ятиповерхівка в самому Вознесенську. Пошкодження отримали й освітні заклади, наш місцевий басейн і т.д., - розповів Євгеній Величко.
В.о. начальника Вознесенської райвійськадміністрації Антоніна Шарата зазначила, що загалом у Вознесенському районі, внаслідок бойових дій, було пошкоджено понад 490 цивільних об'єктів.
- На території району також пошкоджено один міст та ще три повністю зруйновані. Автомобільний міст, який розташовувався на дорозі Н-24 сполучав дві частини міста Вознесенськ. Силами бізнесу вдалось побудувати тимчасову переправу. Підприємці вклали у переправу 10 мільйонів гривень. Що стосується самого моста, то він вже готовий на 60%. Щодо залізничних мостів, то один вже відновили, по іншому Одеська залізниця проводить тендер з пошуку підрядника, — резюмувала Антоніна Шарата.
12% місцевого населення - це ВПО
Євгеній Величко розповів, що лише за офіційними даними ВПО складають 12% населення громади. Не всі люди насправді в силу різних причин реєструються. За словами мера, через постійну міграцію людей, які то приїздять додому, то знов кудись їдуть, неможливо назвати точну кількість населення — тих, хто вимушений був покинути власні домівки, і тих, хто вже повернувся додому.
- Ми приділяємо ВПО чималу увагу. Ми маємо дуже багато переселенців із Запоріжжя та сходу України. Ми намагаємось не просто підтримати людей, а інтегрувати в життя громади. Наприклад, спільно з ПРООН, ми створили проєкт зі створення житла для ВПО. Зі старого садочка зробимо 26 квартир. Зараз ще запустили таку процедуру: шукаємо занедбані будівлі, і через суд, якщо протягом року не знайдеться власник, вони перейдуть у комунальну власність. Таким чином ми можемо розв'язувати проблему із житлом для ВПО. Окрему увагу ми приділяємо профорієнтації переселенців. Даємо можливість пройти навчання на спеціальності, які зараз мають попит на ринку праці. У нас в місті це, наприклад, це текстильна сфера, — сказав мер.
Відновлення
Голова Вознесенської громади Євгеній Величко відмітив, що на початку війни у міста бракувало ресурсів для оперативного розв'язання проблеми із ліквідацією наслідків російських обстрілів, тому місто отримувало підтримку від ОВА. Зараз, за словами мера, за допомогою програми "Турбота", родини чиї домівки постраждали від війни могли отримати 50 тисяч гривень і витратити їх на власний розсуд.
- До відновлення, в першу чергу, нам потрібно було забезпечити безпеку для людей. Наразі одним із пріоритетних напрямків видатків з бюджету є відновлення укриттів. Особливо у навчальних закладах. Нас підтримує цілий ряд різних міжнародних донорів, - говорить мер.
Як відмітила в. о. начальника райвійськадміністраціїАнтоніна Шарата, з початку року у Вознесенському районі відремонтували понад 25 укриттів. Також вона додала, що люди вже почали отримувати кошти за програмою єВідновлення. Вона розповідає, що у Вознесенському районі 127 людей отримають компенсацію за пошкоджене житло та ще 13 родин за зруйноване в рамках програми єВідновлення. Загальна сума компенсацій склала майже 25 мільйонів гривень.
Довгоперспективні проєкти
Мер розповів, що окрім відновлення об’єктів та житлових будинків, які були пошкоджені через атаки окупантів, місто намагається реалізовувати й довгоперспективні проєкти. Наприклад, одна німецька компанія допомагає громаді зі створенням сонячної електростанції потужністю 150 кіловатів.
Також нещодавно Вознесенську багатопрофільну лікарню обладнали сонячною електростанцією. Це надасть змогу забезпечити у закладі безперебійне живлення у випадку аварійних відключень світла.
Окрім проєктів з відновлення та ВПО, мер відмітив, що ведеться робота також із розв'язання проблем, які були у громаді ще до війни.
- У двох віддалених селах — Новогригорівка та Ракове, ми наразі пробиваємо свердловини води. Там вода була лише привізна, — відмітив мер.
Євгеній Величко також зазначив, що перехід військового ПДФО до держбюджету негативно відобразилося на бюджеті громади, вже фактично складав майже половину його надходжень.
- У нас у 1986 році було 56 містобудівних підприємств, зараз всього два, - резюмував мер.
"Місто почало оживати після деокупації Херсона"
Директорка Вознесенського ліцею імені Тараса Шевченка Лариса Дворецька розповіла, що під час війни жодний із керівників освітнього закладу не залишав місто.
Фото - Радіо Свобода
- Наше місто так згуртувалось під час війни. Особливо, коли росіяни намагались прорватись у місто. Коли треба було когось зустріти чи щось відвезти, то кожний, хто міг - долучався. Війна навчила нас відрізняти головне від другорядного. Ми щодня спілкуємось з колегами й поділяємо одну й ту ж думку, що дякувати ЗСУ та ТРО ми відстояли наше місто, - сказала жителька Вознесенська.
Лариса Дворецька відмітила, що діти-ВПО, здебільшого вибирають місцеві освітні заклади та там продовжують навчання.
За словами жительки Вознесенська, місто почало оживати саме після деокупації Херсону, коли люди масово почали повертатись додому.
Попри намагання російських окупантів взяти Вознесенськ, місто продовжує жити, поступово відновлюватись та навіть реалізовувати проєкти для покращення життя людей.
Раніше редакція 0512 писала про те, як українські військові відбили Вознесенськ та зупинили просування російських окупантів.
Фото Радіо Свобода та відкриті джерела.