Випадки гепатиту А в Україні наразі класифікують, як спалах. Він має сезонність, саме тому в країні спостерігається приріст хворих, що зараз найбільший за 10 років.
Про це повідомив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін в інтерв'ю РБК-Україна.
Щоб стати епідемією, випадки захворювання мають бути пов'язані між собою
За його словами, зараз не говориться про епідемію. Але рішення про її оголошення приймається в залежності від кількості постраждалих осіб.
"Якщо подивитися саме на вінницьку історію, то там спочатку була оголошена надзвичайна ситуація локального рівня. Потім, коли кількість постраждалих осіб перевищила 100, то вже тоді цій надзвичайній ситуації було присвоєно статус обласного рівня. Тому зараз це надзвичайна ситуація медико-біологічного характеру обласного рівня", - підкреслив він.
Головний державний санітар підкреслив, що випадки мають відповідати певним критеріям, аби оголосити це епідемією або спалахом національного масштабу.
"Починаючи орієнтовно з вересня ми кожного року фіксуємо підвищення рівня захворюваності. Ми реєстрували такі підвищені рівні захворюваності на території Харківської області, на території Закарпатської області, а також на території Івано-Франківської області.
Щоб стати епідемією, ці випадки мають бути пов'язані всі між собою, і вони мають відбутися майже одночасно – тоді ми можемо говорити про надзвичайну ситуацію загальнонаціонального характеру", - пояснив Кузін.
Причини спалаху гепатиту А в Україні
Зокрема, захворювання в Івано-франківській області були локалізовані в одному населеному пункті та трапились в конкретній родині через порушення правил побутової гігієни.
"Ці випадки не пов'язані з вінницьким спалахом, тому ми не вважаємо, що це є продовженням цього спалаху на території іншої області", - висловився Кузін.
Він розповів, що головною причиною спалаху гепатиту А у Вінниці та області, ймовірно, стала питна вода. Іншою причиною епідеміологи можуть назвати харчові продукти. Тому що більшість хворих людей говорили про те, що вони користувалися місцевим ринком: купували там овочі, фрукти, молокопродукти.
Для того, щоб мати імунітет, треба або перехворіти, або вакцинуватися
За словами Кузіна, більшість українців не мають імунітету проти "гепатиту А" і потрібно або перехворіти, або вакцинуватися.
"Вірусний гепатит А – це гостре інфекційне захворювання, яке передається контактно-побутовим, але зазвичай фекально-оральним шляхом. Тобто це хвороба "не митих рук". Це означає, що та людина, яка проконтактувала з хворим або з носієм і потім вживала їжу або питну воду, не помивши руки, має ризик інфікуватися.
Вірус доволі швидко поширюється, тому що кількість людей, яка має імунітет, доволі невелика. Тому що для того, щоб мати імунітет, треба або перехворіти, або вакцинуватися. Вакцинація проти вірусного гепатиту А не входить до Національного календаря профілактичних щеплень. Таким чином, в нас більша частина українців, яка не хворіла на хворобу Боткіна або на вірусний гепатит А, не має імунітету. Тому саме цей вірус доволі часто викликає такі масові та швидкі спалахи. Спалах у Вінниці – один із них", - сказав Кузін.