Сегодня:
Последние записи
Нагода спричинила обледеніння проводів, падіння дерев та пориви електроліній. На Дніпропетровщині енергетики працюють у посиленому режимі. За останню добу світло повернули у майже 24 тисячі домівок...
На 10 січня, Національний банк України встановив офіційний курс гривні до американського долара на рівні 38,23 грн. Курс долара виріс на 3 коп. Курс євро встановлений на рівні 41,82 грн. Він виріс ...
Сьогодні зранку, 10 січня, у Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають два рашиські кораблі.Як повідомляє пресслужба ВМС, серед них відсутні ракетоносії.В Азовському морі перебуває один ворож...
Модернізований ЦНАП у Полтаві працює близько двох тижнів. За цей час люди вже отримали майже 2 тисячі адміністративних послуг у безбарʼєрному просторі.Про це 9-го січня повідомляє пресслужба Полтав...
Женская энергия - сайт для женщин
Баннер

Самодопомога, або Як бути собі другом

2023-11-04 22:17:28
Источник: https://www.0462.ua/

Самодопомога, або Як бути собі другом

Гостя нашої психологічної рубрики «Самодопомога» – чернігівська психологиняСвітлана Косаченко. І мова піде про те, як навчитися підбадьорювати себе у складних життєвих обставинах, як перестати себе звинувачувати, критикувати та соромити. Бо саме перший шлях сприятиме гармонізації нашого емоційного стану та допоможе краще справлятися з труднощами.

Світлана Косаченко

Світлана Косаченко

Якщо найкращий друг поділиться з вами новиною про те, що його звільнили з роботи чи в нього сталася якась інша прикрість, навряд чи ви скажете йому, що він сам у всьому винен, це він такий ледар, невдаха, нічого в нього не виходить і не вийде, так йому і треба. Швидше за все, ви підбадьорите його, підтримаєте, запропонуєте допомогу, можливо, розповісте про свій схожий досвід і продемонструєте розуміння того, що він зараз переживає.

Але ж як ми звикли ставитись до себе у схожих ситуаціях? Чи також підбадьорюємо, підтримуємо, підбираємо теплі слова та приймаємо свій емоційний стан? Частіше саме для найважливішої людини в нашому житті (тобто самих себе) ми використовуємо звинувачення, критику, присоромлення та вважаємо їх гарними мотиваторами до змін та добрим способом переживання складних і неприємних ситуацій. Плата за це – погіршення емоційного стану, тривога, депресія і саме зниження мотивації, як би це парадоксально не звучало. То чи корисно й далі продовжувати цей спосіб взаємин із собою?!

Самоспівчуття – це допомога собі у той спосіб, який ми обрали, якби на нашому місці був найкращий друг, у якого наразі важкі часи.

Психолог Крістін Нефф виділяє три ключових елементи самоспівчуття: дружнє відношення до себе, загальна людяність (розуміння того, що кожна людина може робити помилки і часом відчувати біль) та майндфулнес (усвідомленість, уважність).

Коли уважно спостерігаємо за нашим болем, ми можемо визнати наші страждання, не перебільшуючи їх, дозволяючи нам поглянути на себе і своє життя мудріше й об’єктивніше.

Самоспівчуття – це не жаління себе, не розмірковування над тим, які ж ми «бідосі». Це також не звинувачення інших («які інші неправильні») чи того, що життя несправедливе до нас. Співчуття направлене на турботу про себе, визнання та прийняття своїх помилок, прийняття того факту, що загалом в людському житті є страждання і це – частина нашого життя, та бачення ширшої перспективи.

Самодопомога, або Як бути собі другом, фото-2

Самоспівчуття – це навичка, яку ми можемо розвивати. Це як корисні для нашого руху м’язи, які ми мали би тренувати у фітнес-клубі. Ці корисні м’язи загалом тренуються під час психотерапії.

Крістін Нефф пропонує ряд різних вправ-практик для розвитку самоспівчуття.


Перерва на співчуття

Подумайте про складну ситуацію у вашому житті, яка викликає стрес. Зверніть увагу на те, як ви відчуєте стрес та емоційний дискомфорт у вашому тілі.

Тепер скажіть собі:

1. Це момент страждання.

Чи інший варіант:

Це болить.

Це стрес.

2. Страждання є частиною життя.

Інші варіанти: Інші люди відчувають себе часом так само.

Я не самотній.

Ми всі боремося в нашому житті.

Тепер покладіть руки на серце, відчуйте тепло ваших рук і ніжний дотик ваших рук до грудей. Або виберіть інший заспокійливий дотик, приємний для вас.

Скажіть собі:

3. Чи можу я бути добрим до себе?

Ви також можете запитати себе: «Що мені потрібно зараз почути, щоб це було проявом доброти?» Це може бути фраза, яка стосується конкретної ситуації, наприклад:

Я проявлю до себе співчуття, яке мені потрібне.

Я можу навчитися приймати себе таким/такою, який/яка я є.

Я можу простити себе.

Я можу бути сильним/сильною.

Я можу бути терплячим/терплячою.

Ця практика може бути використана в будь-який час дня і ночі та допоможе вам згадати три аспекти самоспівчуття, коли вам це найбільше потрібно.

Самодопомога, або Як бути собі другом, фото-3


Зміна самокритики

Перший крок до зміни такого способу ставитися до себе – це помітити, коли ви самокритичні. Кожного разу, коли ви почуваєтесь погано, подумайте про те, що ви тільки-но сказали собі. Намагайтеся бути якомога точнішими, визначаючи свій внутрішній монолог.

Які слова ви використовуєте, коли самокритичні? Чи є ключові фрази, які виникають знову і знову? Який тон вашого голосу – суворий, холодний, гнівливий? Чи нагадує вам цей голос про будь-кого в минулому, хто критикував вас?

Ми маємо добре знати свою самокритику та усвідомлювати, коли вона активується найбільше. Проявіть зусилля, щоб пом’якшити самокритичний голос, але зробіть це теж зі співчуттям. Скажіть щось на кшталт: «Я знаю, що ти переживаєш за мене, але ти є причиною непотрібного болю. Чи міг би ти дати моєму внутрішньому співчуттю сказати кілька слів зараз?»

Якщо вам важко підібрати слова, які потрібно використовувати, ви можете уявити, що би співчутливий друг сказав вам у цій ситуації. У той час, коли підтримуєте себе, ви можете спробувати м’яко погладити свою руку або ніжно потримати обличчя в руках (поки ніхто не дивиться).

Важливо те, що ви починаєте діяти доброзичливо, і почуття справжньої теплоти і турботи в кінцевому підсумку стануть звичними.


Вікторія Сидорова

Чернігівська Медіа Група


Суспільство
Частину людей постійно тягне одне до одного. Нерідко вони не можуть цього пояснити. Втім, потяг дуже і дуже сильний.Риби та РакУ цих знаків зодіаку спільна стихія – Вода. Вони неймовірно розуміють ...
Пригоди
Розпочалася шістсот вісімдесят шоста доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України. За добу ворог завдав 5 ракетних та 52 авіаційних удари (застосувавши 3 ударних БпЛА т...
Суспільство
Станом на 10 січня Україна продовжує боротися з російськими окупантами та ліквідовувати особовий склад орків і їх техніку. За добу українські військові ліквідували 800 рашистів. Як повідомляє ...
Кримінал
Патрулюючи вулицю Засумську, патрульні роти тактико-оперативного реагування (ТОР) виявили чоловіка, який порушував публічний порядок.Під час перевірки особи 37-річного громадянина охоронці порядку ...