З квітня минулого року студія архітектури та дизайну “Yakusha” спільно з міською радою та низкою міжнародних партнерів працювала над концепцією розвитку Чернігова. 28 вересня результати напрацювань під назвою “Чернігів — стійке місто. Стійкий дух, стійкий розвиток” були представлені громадськості. До створення концепції долучилися екологи, історики, гідробіологи та фахівці з енергоаудиту, а її географія, окрім України, охопила також Ізраїль, Францію, США, Нідерланди.
Ключовими серед проектів концепції є очищення Стрижня, який наряду з вулицями Шевченка та проспектом Левка Лук'яненка архітекторка вважає головними артеріями міста, а також побудова заводу з переробки сміття та створення центру для реабілітації військових. Основними родзинками чернігівської архітектури пані Вікторія вважає чотири стилі: давньоруський, козацьке бароко, радянський монументалізм та дерев'яне мереживо. Обігруючи їх та інтегруючи елементи до новостворених об'єктів, вона планує створити сучасний, оригінальний та легко впізнаваний унікальний образ Чернігова. Стратегія розвитку розрахована на довгостроковий період. Щоб втілити її в життя, треба щонайменше 10 років.
Виконуючий обов'язків міського голови Олександр Ломако:
“Звичайно, є речі, які шкодять розвитку міста. Вони об'єктивні. Це географія, від якої ми нікуди не дінемось. Кордон з країною-агресором ще довго буде джерелом небезпеки і стримування для бізнесу, який, обираючи, куди інвестувати, на жаль, обиратиме не Чернігів. Це і логістика: довезти сюди товар складніше і дорожче... Але водночас ми бачимо екологію, як перевагу для розвитку Чернігова, і ми бачимо нашу історію, неймовірний архітектурний ансамбль”.
Архітекторка Вікторія Якуша:
“Чому я обрала Чернігів? Це не моє рідне місто, я сама з Дніпра, але постійно жила в Києві до цього. Чернігів — дуже унікальне місто за своїм потенціалом, але мені здається, що навіть чернігівці цього не знають. Тому що той рівень комфорту і те, що можна робити з цього міста, майже з жодним містом неможливо зробити. Вони чи не мають такої історичності, чи не мають такого ландшафту, чи таких пропорцій. Історичність та екологічність — дві особливо важливі для мене цінності, тому що екологічність — це про майбутнє, а історичність — це про наше коріння. Звісно, я розумію, що як архітектор маю тільки свою вузьку експертність, і потрібна команда. Тому до нас прийшло дуже багато волонтерів, прийшло дуже багато людей різних фахів з різних країн, які багато нам допомагали”.
За словами пані Вікторії, стратегія розвитку міста незабаром буде у вільному доступі, й з нею зможуть детально ознайомитися всі охочі.
Ольга Мелашенко
Чернігівська Медіа Група