Зазвичай останній місяць весни – це період появи мошок та комарів. У Чернігові ці комахи уже понад два тижні активно харчуються кров’ю людей, та не всі містяни задумаються про наслідки цих дій. Окрім свербежу, часто результатом укусів мошок та комарів може бути алергія, а іноді навіть анафілактичний шок.
Оскільки боротися із докучливими комахами у Чернігові не так вже й легко, в першу чергу потрібно знати, як обробляти місця укусів. Лікар загальної практики сімейної медицини Тремба Наталія Володимирівна говорить:
Наталія Тремба, Фото Наталії Тремби
«Уражені ділянки краще змазувати шматочками льоду, щоб зменшити свербіж. Також можна використовувати з безрецептурних ліків Феністил та Псило-бальзам. Допомагають ліки, у складі яких є антигістаміни, тому що комарі при укусі вводять гістаміноподібну речовину, яка викликає свербіж. Якраз таки щоб зменшити поширення речовини можна прикласти щось дуже холодне, що зменшить відчуття свербежу».
Досить часто на укуси комах спостерігається алергічна реакція, яку складно спрогнозувати.
«Зазвичай це місцева алергічна реакція, яка розвивається коли ми бачимо набряк у місці укусу. Це може бути кропив’янка, або навіть анафілактичний шок, але на щастя ми це спостерігаємо дуже рідко. Алергічна реакція – це специфічна реакція організму, тому у якихось людей вона менш виражена, а у когось більше. Спрогнозувати це ми не можемо» – розповідає лікарка.
Якщо людину, що має схильність до розвитку генералізованих алергічних реакцій, вкусила комаха, і спостерігається місцева реакція, то необхідно одразу прийняти антигістамінні препарати.
Щоб запобігти укусам та появи алергічної реакції, слід провести профілактичні дії. Захиститися можна за допомогою репелентів, або домашніх засобів. Наталія Тремба говорить, що часто для захисту дітей, вагітних та інших вразливих категорій використовують ефірні олії, які мають сильний запах та відлякують мошок і комарів.
Відомим фактом є те, що комарі здатні переносити тяжкі інфекційні захворювання, такі як малярія та жовта лихоманка. Але не варто панікувати, адже це не властиво для нашого регіону, тому небезпеки немає.
Часто трапляються випадки, коли людина на вулиці вбиває надокучливого комара, який уже напився чужої крові. Чи безпечно це? Наталія Тремба пояснює:
«Якщо шкіра не пошкоджена, то звісно ніякої шкоди та небезпеки немає. Якщо пошкоджена і стався контакт чужої крові з раною, то потрібно промити місце великою кількістю води з милом та обробити антисептиком. Задокументованих випадків, де внаслідок укусу комара була передана важка хвороба, ще не було».
Поширення набряку, сильний свербіж, відчуття задухи, збільшення лімфатичних вузлів, температура та запаморочення після укусів – це симптоми, при яких необхідно звертатися до лікаря. Не забувайте вживати запобіжні заходи, які врятують від комах та пам’ятайте, що при виникненні ускладнень потрібно обов’язково отримати медичну допомогу.