Конституція України визначає захист Вітчизни обов’язком громадян України, найважливішою функцією держави.
Безпека людини, її життя і здоров’я визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Як визначено в Конституції України (ст. 17, 65) – захист суверенітету і територіальної цілісності України є найважливішими функціями держави, справою всього українського народу.
Готовність Збройних сил України до виконання своїх функцій значною мірою залежить від її особового складу, зокрема підготовленості молоді до проходження військової служби.
Управління Державної служби якості освіти у Житомирській області (далі – управління Служби) акцентує увагу керівників закладів загальної середньої освіти регіону на необхідності дотримання вимог Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, в тому числі й під час викладання предмета «Захист України».
Стан повномасштабної війни в Україні потребує прагматичних підходів до формування в старшокласників готовності до військової служби в різних військових формуваннях України. Армія потребує підготовленого резерву, заклади загальної середньої освіти великою мірою забезпечують виконання цього завдання, адже на навчальних заняттях предмета «Захист України» учні отримують початковий військовий вишкіл.
Наголошуємо, що навчально-польові заняття (збори) і навчально-тренувальні заняття мають проводитися з метою практичного закріплення рівня знань, умінь та навичок учнів в 11 класі наприкінці навчального року. Триденні (18 годин) навчально-польові заняття (збори) та навчально-тренувальні заняття проводяться на базах військових частин, військових комісаріатів, лікувально-оздоровчих установ, базових навчальних закладів та навчальних закладів. До їх організації та проведення залучаються обласні, міські/районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), органи місцевого самоврядування.
Управлінням Служби у березні 2023 року проводилося планове вивчення питання організації освітнього процесу з навчального предмета «Захист України» у закладах загальної середньої освіти Житомирської області.
За результатами вивчення варто звернути увагу керівників закладів освіти та структурних підрозділів з питань освіти органів місцевого самоврядування на необхідності проведення в кожній територіальній громаді ґрунтовного аналізу відповідності навчальної бази закладів освіти вимогам наказу Міністерства освіти і науки України від 13.12.2021 № 1357 «Про затвердження Типового переліку засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів предмета «Захист України» закладів освіти, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти». Проблемні питання, які виокремлено, потребують вирішення в закладах освіти у співпраці із засновниками:
Окрім того підкреслюємо, що навчальний предмет «Захист України» – обов’язковий для вивчення у 10-11 класах закладів загальної середньої освіти. Його мета – надати учням знання та уміння для оборони країни, навчити їх діяти в надзвичайних ситуаціях. Учні вивчають предмет на уроках та під час навчально-польових і навчально-тренувальних занять.
Акцентуємо увагу вчителів на необхідності проведення загальнонаціональної хвилини мовчання для вшанування пам'яті, громадянської відваги й самовідданості, сили духу, стійкості та героїчного подвигу воїнів, полеглих під час виконання бойових завдань із захисту державного суверенітету та територіальної цілісності України, мирних громадян, які загинули унаслідок збройної агресії проти України, згідно з Указом Президента України. Вивчення предмета «Захист України» має бути спрямоване на формування життєво необхідних знань, умінь і навичок учнів щодо захисту України та дій в умовах надзвичайних ситуацій, системного уявлення про військово-патріотичне виховання як складову національно-патріотичного виховання.
Радимо під час навчання предмета «Захист України», окрім загальних підходів та принципів (науковості, доступності, достовірності, наочності та ін.), ураховувати те, що молода людина 16-17 років (допризовного віку) отримує перше системне враження про Збройні сили України (інші збройні формування) і в цілому про сучасні завдання Національної безпеки та оборони нашої держави. Пропонуємо вчителям акцентувати увагу учнів саме на можливості застосувати набуті знання та навики на уроках предмета «Захист України» для забезпечення власної безпеки, захисту свого життя і здоров’я. Учителям доцільно звернути увагу і на питання міжнародного військового співробітництва. Звертаємо увагу на необхідності посилення роботи з розвитку в учнів критичного та системного мислення, медіаграмотності. Бажано запровадити п’ятихвилинки, під час яких розглядати та навчати учнів самостійно перевіряти та спростовувати викривлену ворогами інформацію.
Звертаємо увагу засновників закладів освіти на необхідності надання фінансової підтримки керівникам освітніх установ задля реалізації визначених ними планів і завдань щодо національно-патріотичного виховання та практичного вишколу молодого покоління, адже громадянська компетентність учнів, взаємодопомога, волонтерство, підтримання власного емоційного стану є важливими складовими успіху в боротьбі з ворогом. Наголошуємо, що відповідно до частини 6 статті 25 Закону України «Про освіту» засновник закладу освіти зобов’язаний забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.