Юрист Михайло Лобунько розповів про те, що на сьогодні проходження військово-лікарської комісії є досить актуальним питанням. Вона покликана визначати стан придатності громадянина до служби й може проводитися у різних випадках. Наприклад, після того, як військового поранили або для того, щоб підтвердити групу інвалідності через захворювання чи поранення, що пов’язане з виконанням бойових завдань.
Військовозобов’язаних на проходження ВЛК направляє військовий комісар.
Коли мова йде про направлення на ВЛК пораненого військового або того, хто захворів протягом несення служби, це належить до повноважень командира.
Перед оглядом військовозобов’язаних має бути здійсненим ряд обстежень (флюорографія грудної клітки, загальний аналіз крові, визначення групи та резус-фактора, ЕКГ, дослідження сечі).
Коли мова йде про осіб, вік яких перевищує 40 років, для них передбачаються певні додаткові обстеження. Окрім того, чинним законодавством визначається список тих лікарів, у яких мають пройти обстеження військовозобов’язані.
Також слід звернути увагу на документ, що приймає ВЛК, а саме – постанова. Вона може в собі містити:
Свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК має складатися у двох примірниках.
Проблеми з визнанням реального стану здоров’я під час мобілізації.
Експерт інформує:"Наприклад, людина має діагноз, який робить її непридатною до служби у війську, а висновок містить тезу про те, що вона обмежено придатна. Або ж – людину, яка є придатною з обмеженнями, визнають повністю придатною".
Некоректний висновок ВЛК після поранення чи хвороби, пов’язаних з виконанням бойових завдань. Цей випадок трапляється, коли військового визначають придатним до служби, але він ще не достатньо відновився після минулого поранення.
Проблеми під час повторної ВЛК на підтвердження групи інвалідності. Наприклад, ВЛК встановлює, що боєць, який мав ІІ групу інвалідності, тепер матиме ІІІ групу водночас, коли жодних дійсних покращень його стану здоров’я не відбулося.