Сегодня:
Последние записи
Нагода спричинила обледеніння проводів, падіння дерев та пориви електроліній. На Дніпропетровщині енергетики працюють у посиленому режимі. За останню добу світло повернули у майже 24 тисячі домівок...
На 10 січня, Національний банк України встановив офіційний курс гривні до американського долара на рівні 38,23 грн. Курс долара виріс на 3 коп. Курс євро встановлений на рівні 41,82 грн. Він виріс ...
Сьогодні зранку, 10 січня, у Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають два рашиські кораблі.Як повідомляє пресслужба ВМС, серед них відсутні ракетоносії.В Азовському морі перебуває один ворож...
Модернізований ЦНАП у Полтаві працює близько двох тижнів. За цей час люди вже отримали майже 2 тисячі адміністративних послуг у безбарʼєрному просторі.Про це 9-го січня повідомляє пресслужба Полтав...
Женская энергия - сайт для женщин
Баннер

Як воно – пережити в юності одну війну і своє сторіччя зустріти в період іншої? Про це знає довгожителька з Чернігівщини

2022-11-02 18:27:26
Источник: https://www.0462.ua/

Як воно – пережити в юності одну війну і своє сторіччя зустріти в період іншої? Про це знає довгожителька з Чернігівщини

Все своє життя Галина Кузьмівна прожила тут же, у рідній Пекурівці. ЇЇ батько Кузьма пройшов фінську війну. Однак, повернувшись, незабаром помер від наслідків фронтових поранень. Мати Феодосія залишилась сама з трьома дітьми, пише газета «Новини Городнянщини».

Старший брат Галини Іван загинув у Другу світову, підірвавшись на ворожій міні. Меншому брату Василю дісталось сім років служби в армії. Юна ж Галина разом з іншою молоддю допомагали копати окопи радянським військовим у Малейках, що на Чернігівщині. Коли ж червоноармійці відступили, а Пекурівка опинилась під окупацією, їхній будинок фашисти спалили разом майже з цілою вулицею інших.

То було влітку.

Як воно – пережити в юності одну війну і своє сторіччя зустріти в період іншої? Про це знає довгожителька з Чернігівщини, фото-1

— Мама пішла на узлісся набрати мухоморів, — каже донька Галини Кузьмівни Валентина, — щоб мух у хаті потравити. Каже, повертаюсь у село, дивлюсь, а вся вулиця палає. Люди пустили бабусю з дітьми в якусь там хату жити. А по війні почали будувати свою. Мама в колгоспі працювала, в польовій бригаді. Брат Василь повернувся з армії, будівництво пішло жвавіше. У 1947-му мама мене народила. Не склалося щось там з моїм батьком, вони так і не одружились. Вона все своє життя мені присвятила, та своїм онукам і правнукам. Більш так і не намагалась ні з ким долю зв’язати, так і жили ми втрьох— мама, бабуся і я.

Брат Василь одружився і жив з дружиною окремо. Двом жінкам з дитиною було дуже важко жити в селі без дбайливих чоловічих рук. Будівництво вимагало багато сил і коштів. Галина після роботи ланковою пішла на ферму доїти корів. Після виснажливої роботидоводилось ще й пиляти та рубати — і дрова, й будматеріали заготовляти. Ото випишуть їй скількись там кубометрів деревини, і їде вона разом з чоловіками у ліс, працює нарівні з ними. Раз так втомилась —сіла відпочивати та й заснула. Добре, що кум, який працював тут же, помітив та розбудив. А то б і замерзла там,у лісі. З будівництвом допомагали жінкам усі — материн брат Василь, родичі, куми, сусіди. За зерно, отримане в колгоспі, вдавалось виручити якісь кошти.

—Я скільки себе й пам’ятаю, мама тяжко працювалаз рання до самісінького вечора, — каже Валентина.— І хвилинки без роботи не сиділа. Прийде ввечері з ферми, а я на її руки дивлюся і фізично відчуваю як вона втомилась. Хоч і малою ще була, а розуміла, як їм з бабусею важко. Тож коли вже виросла й заміж пішла, тільки два роки з чоловіком пожили окремо. А тоді повернулись сюди, в цю хату, до мами. Трьох наших дітей вона нам допомогла виростити й на ноги поставити. Зараз нема ані бабусі, ані чоловіка мого Володі, який від інфаркту помер два роки тому. Удвох ми з мамою залишились у цій хаті. Хоча на самоті буваємо рідко — діти йонуки часто навідуються.

Довгі зимові вечори мама з донькою проводять у розмовах та спогади про минуле. Згадує Галина Кузьмівна своє голодне дитинство.Пішли вони якось з братами до рідної тітки в Дібрівне — в надії поживитися якимось харчами, тоді дітлахи часто ходили побиратися. Зайшли в хату — а там на столі ціла миска з учиняними млинцями стоїть. Небачена розкіш! Соромлячись просити, все ж зважились пояснити мету свого візиту: «Ось, прийшли по людях походити, може, хто щось дасть з їстівного». А вона їм: «Ага, ідіть, дітки, попросіть, мо хто що й дасть». І не пригостила племінників навіть єдиним млинцем. Вийшли, заплакали, та й пішли додому.Тоді, коли у тридцятих роках в Україні панував голодомор, підлітка Галину добрі люди забрали з собою у Гомель, щоб була нянькою для їхньої дитини. Господарі гарні трапились— жаліли дівчину, вдягли її, взули, підгодовували чим смачнішим, А вона додому рвалась, куди й приїхала через три місяці — де не є, а вдома найкраще, хоч, може, там і куснем хліба не пахне.

А ще любить Галина Кузьмівна згадувати, яким повнокровним життям село жило в повоєнні часи.

—Та й я те пам’ятаю, — каже 75-річна Валентина. — Було, малою сиджу на печі,а до бабусі і до мами як посходяться подружки — сидять, прядуть, вишивають і співають так, що аж за душу бере. А я рота роззявлю і слухаю, слова пісень запам’ятовую. Тоді наступного дня вийду на вулицю, сяду на жердку як горобчик і заводжу ті пісні, як вивчила. Люди йдуть мимо й посміхаються: «О, вже зранку соловейко заспівав».

З отієї жердини й почався шлях Валентини до художньої самодіяльності. Спочатку були виступи на шкільній сцені, потім — на сцені сільського будинку культури. Так і досі — де пісня, там і Валентина. Трудовий шлях жінки почався з контори місцевого колгоспу, де вона працювала обліковцем, потім потрапила під скорочення й пішла на ферму приймати молоко. Пропрацювавши там вісім років, стала листоношею. Такі носила людям листи, пенсії до виходу на заслужений відпочинок. А з піснею не розлучається й зараз. У колі родини на ювілеї Галини Кузьмівни обняла матусю і завела її улюблену «Посіяла людям літа свої-літечка житом». Пісню підхопили й стіни хатини ніби розступились, даючи волю чудовій мелодії й чистим голосам, що лились прямо з серця.

Як воно – пережити в юності одну війну і своє сторіччя зустріти в період іншої? Про це знає довгожителька з Чернігівщини, фото-2

Незважаючи на те, що все своє життя Галина Кузьмівна присвятила єдиній донечці Валентині, вона має багатющий скарб у вигляді трьох онуків, трьох правнуків і праправнука Ігоря, який зараз навчається в третьому класі. Онука Тоня й онук Саша живуть у Чернігові, а онук Валерій — тут же, в Пекурівці з родиною. Вони з дружиною Оксаною працюють на місцевій птахофабриці і не минає жодного дня, щоб не навідались до бабусі й матусі. Щодня телефонують діти й з Чернігова до мами Валентини й першою справою запитують: «Як там бабуся?».

—Мама без роботи й хвилинки всидіти не могла, — каже Валентина. — І зараз навіть як прокинеться та поснідає, першим питанням: «Шо будемо робити?». Я ось квасолю їй занесла, вона мені її всю полущила. Так і шукає собі заняття. А як молодша була, ходила по гриби, ягоди. Й онуків і своїх, і сусідських із собою брала. Сусідські діти її просто обожнювали. Поприбігають, було, разом з нашими, мам їм скибки понамазує, а взимку на піч усіх позаганяє, одяг повисушує. І все вона для людей тільки. І для нас. Було, повезе в Чернігів на базар гриби, ягоди продавати. А назад їде — перший весняний помідорчик дітям везе, найсмачнішу цукерку — онукам.І мені весь час: «Все у дітей є?». Все тримала під своїм контролем. І зараз так, гукає до мене: «А ти свиней погодувала?».

Допоки був живий чоловік Валентини Володимир, тримали корову й чималеньке господарство. Самої картоплі, було, по 50 соток садили. Діти й онуки поприїжджають, лопати в руки— і пішли одне за одним. А зараз вже з господарства залишилось двоє свиней та кури. Й городу засаджена латка значно зменшилась — всі діти й онуки дорослі. Всі на своїх хлібах. Тепер вони оточують турботою і увагою двох старших у роду жінок, які присвятили їм все своє життя.

Як воно – пережити в юності одну війну і своє сторіччя зустріти в період іншої? Про це знає довгожителька з Чернігівщини, фото-3

—Нема в нас ніякого рецепту довголіття,— посміхається Валентина. —Хіба лише щодення, тяжка й виснажлива мамина праця впродовж усього життя. На фермі й у лісі такі вантажі тягала, що сорочки на плечах завжди протирались. Їсть вона все, харчами не перебирає. Любить м'ясо. Холодець, котлету, яйця, млинці, каву. Завжди снідає, обідає й вечеряє. Зараз тільки каже — сумно, що село пусте. Колись наробишся як віл, вийдеш ввечері на вулицю— кругом люди. І в нас на лавці гуляють. Бабусі, молодички й чоловіки виходили. По троє-четверо дітей у кожній родині підростало. Шумно, галасливо, весело. А зараз вийдеш — скільки зір сягає, вулиця пуста. Коли не коли хтось пройде чи машина проїде. А ще й війна оця проклята.

«Оце він отакий, той путін?» —запитує старенькадоньку, дивлячись в екран телевізора. «І що йому, супостату, від нас треба?» —згорьовано запитує, не чекаючи відповіді. В її душі ще живі жахи Другої світової, а тепер мучать нові —за дітей та онуків, за мирне життя, яке наш народ будував не один десяток років.

«Все буде добре, мамо», —лагідно заспокоюють її рідні. І таки буде. Бо ми, українці—особливий народ, який не прогнеться і не здасться, як не гнулась під життєвою ношею і ця тендітна жінка, яка всі випробування зустрічала з незмінною посмішкою.

*  *  *

Приєднуйтесь у Viber та Telegram до спільноти "Чернігівський Фонтан", де тільки найактульніші новини та історії нашого міста.


Суспільство
Частину людей постійно тягне одне до одного. Нерідко вони не можуть цього пояснити. Втім, потяг дуже і дуже сильний.Риби та РакУ цих знаків зодіаку спільна стихія – Вода. Вони неймовірно розуміють ...
Пригоди
Розпочалася шістсот вісімдесят шоста доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України. За добу ворог завдав 5 ракетних та 52 авіаційних удари (застосувавши 3 ударних БпЛА т...
Суспільство
Станом на 10 січня Україна продовжує боротися з російськими окупантами та ліквідовувати особовий склад орків і їх техніку. За добу українські військові ліквідували 800 рашистів. Як повідомляє ...
Кримінал
Патрулюючи вулицю Засумську, патрульні роти тактико-оперативного реагування (ТОР) виявили чоловіка, який порушував публічний порядок.Під час перевірки особи 37-річного громадянина охоронці порядку ...