Події війни, яку росія розв’язала проти України, фактично увесь світ зараз спостерігає онлайн. Адже ситуація на полі бою висвітлюється у ЗМІ та соцмережах чи не кожні пів години, постійно публікуються відео та фото з передової та міст, які зазнають руйнувань та обстрілів. З’являються десятки інтерв’ю українців, які ведуть оборону на різних фронтах.
Для жителів інших країн війна в Україні - це щось дуже далеке, хоч і бентежне та страшне. Для жителів України, особливо тимчасово непідконтрольних територій, війна - це щоденна небезпека. І навіть стандартний перегляд новин в умовах окупації несе загрозу.
Є поширена думка, що анонімність в інтернеті - це міф, і що звідти ніщо остаточно не зникає. Якоюсь мірою це дійсно так. Але ми зібрали кілька способів для збереження анонімності в інтернеті. Ми вирішили не занурюватися у деталі принципів роботи шифрування даних, а підібрали ті способи, які мають бути максимально простими та зрозумілими.
В одному з минулих матеріалів ми вже розповідали про те, що таке VPN, для чого він потрібен і який обирати для користування на тимчасово окупованих територіях.
З останніх новин у цій сфері - тепер через Дія.Підпис можна швидко та зручно верифікуватись у застосунку ClearVPN. Інструкція знаходиться тут. Українська компанія MacPaw від початку повномасштабного воєнного вторгнення росії забезпечила безплатний доступ жителям України до ClearVPN.
Якщо VPN не працює, можна використати proxy. Проксі - сервер (комп'ютерна система або програма) в комп'ютерних мережах, що дозволяє клієнтам виконувати непрямі запити до сервісів. Спочатку клієнт з'єднується з проксі-сервером і запитує який-небудь ресурс (наприклад, e-mail), розташований на іншому сервері. Потім проксі-сервер підключається до вказаного сервера та отримує ресурс у нього.
Анонімність проксі - важливий параметр. Від цього залежить, чи буде приховано вашу реальну адресу і чи не запідозрить кінцевий сервер, що ви використовуєте проксі.
Тут відразу багатьом на думку спадає Tor-браузер. І це не помилка. Він являє собою мережу волонтерських вузлів у всьому світі. Цей браузер також відомий як “цибульний маршрутизатор”.
Просто встановлення цього додатка на базі Firefox на Mac чи ПК також дозволить анонімно переглядати Інтернет. На пристроях Android спробуйте Orbot. Користувачі iOS не мають офіційної підтримки від проєкту Tor.
Але він має кілька недоліків. Перший - це повільність. Другий - провайдер може визначити, використовуєте ви Tor чи ні. Тор часто використовується для злочинної діяльності в Інтернеті.
DuckDuckGo - мабуть, найпопулярніша пошукова система, яка не відстежує та не запитує користувачів. Його можна встановити як пошукову систему за замовчуванням у вашому браузері. Це повністю незалежний вебпереглядач, тому результати пошуку можуть бути не настільки ж хорошими, як Google. На щастя, є спосіб отримати результати Google без Google.
StartPage видаляє всю вашу ідентифікаційну інформацію та надсилає пошуковий запит в Google від вашого імені. Він не реєструє та не відстежує активність користувачів. Усі результати пошуку відображаються під проксі-посиланням, що дозволяє перейти на будь-який сайт, зберігаючи конфіденційність через проксі.
Comodo Dragon, Comodo IceDragon і Dooble - альтернативні браузери, які, за заявою розробників, не діляться вашими даними з Google.
Epic Privacy Browser з 2013 року перейшов на движок Chromium і основним його напрямом стала захист конфіденційності користувачів. Цей оглядач блокує рекламні оголошення, модулі завантаження і відстеження cookies. Додатково браузер направляє весь трафік через проксі-сервери. Тут немає таких функцій, які можуть привести до розкриття дій користувачів, наприклад, історія, кеш, інформація про сесії, виході. Також в одну з можливостей оглядача входить вбудований проксі-сервер, але цю функцію необхідно активувати вручну.
Disconnect.me, DoNotTrackMe - доповнення для Firefox і Chrome, які розпізнають і блокують рекламні мережі, інструменти вебаналітики та посилання на соціальні мережі, тобто всіляко обмежують спостереження за вами.
FileDropper дозволяє завантажувати до 5 Гб без необхідності реєстрації.
WeTransfer – це ще один варіант, який дозволяє зберігати файли розміром до 2 Гб без реєстрації. Для цих типів послуг просто скачайте файл, а потім надішліть посилання тому, кому ви хочете його отримати.
Резервне копіювання найкраще проводити локально на зашифрованому зовнішньому жорсткому диску. Crashplan пропонує безкоштовну версію свого програмного забезпечення.
Signal - це провідний додаток для зашифрованих голосових дзвінків на смартфонах. Сюди також входять миттєві повідомлення. Користувачі можуть перевірити особи своїх контактів, порівнявши ключові відбитки.
MyKolab, HushMail - захищені email-сервіси.
SecureGmail - доповнення для Google Chrome, інструмент для шифровки онлайн-пошти. Ваш адресат теж повинен буде встановити цю програму, щоб ввести ключ.
Enigmail - клієнт для Thunderbird, за допомогою якого можна зашифрувати ваші повідомлення.
Airmail, GuerrillaMail і Mailinator - сервіси для створення тимчасових облікових записів.
Впевнені, що це лише невелика частина способів затерти свої сліди у мережі. Але у будь-якому випадку слід пам’ятати про те, що зараз неможливо залишитися повністю непоміченим, користуючись інтернетом. Тому також слід звертати увагу на те, хто знаходиться поруч з вами прямо зараз, хто знає ваші паролі та інші конфіденційні дані. Не завадить мати кілька сім-карток та мобільних телефонів, а також дбати про те, що зберігається на ваших ґаджетах.
Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)
Слідкуйте за нами в Instagram
Та телеграм: https://t.me/news6262