Руйнування бібліотек у нашому обласному центрі під час повномасштабного вторгнення рашистів навряд чи можна вважати помилкою. Будівля обласної бібліотеки для юнацтва, що біля стадіону, сильно пошкоджена. Ще одна бомба впала поруч з бібліотекою ім. М. Коцюбинського. Значно пошкоджений перший поверх, де розміщалася бібліотека для дітей, читальна зала на другому. У приміщенні обласної універсальної бібліотеки ім. Короленка пошкоджений другий поверх. Чи вціліли фонди та як бути читачам, які звикли користуватися послугами бібліотек у Чернігові? Чи є надія на відновлення повноцінної роботи цих закладів? Ці питання адресую їх керівникам.
- Бібліотека ім. М. Коцюбинського працює щоденно з 10.00 до 18.00 - розповідає директорка Чернігівської міської комунальної ЦБСЛюдмила Зіневич. – наші читачі мають можливість брати й повертати книги, отримувати інформаційні послуги, користуватися Інтернетом. Зараз ми активно працюємо над відновленням матеріально-технічної бази: завдяки волонтерській допомозі «Єдиного волонтерського центру» нам доставили з Німеччини 4 монітори, чекаємо на партію ноутбуків, бо після руйнувань багато моніторів та комп’ютерів у читальній залі були пошкоджені.
За словами пані Зіневич, при всіх бідах і негараздах, які спіткали бібліотеку, вдалося, знову ж завдяки волонтерам та підприємцям, доволі швидко знайти якісну плівку, аби затягнути вікна, убезпечити заклад від розкрадання, врятувати книжкові фонди. На щастя, практично не постраждав відкритий незадовго до війни бібліоковоркінг « Край неба», саме в ньому тепер обслуговують читачів та проводять культурно-мистецькі заходи.
Другий поверх бібліотеки пошкоджений. Тут були читальні зали та «Світлиця» - кімната з етнографічною колекцією. Частину старовинних предметів, рушників вдалося врятувати. За це окрема величезна подяка чернігівці Тетяні Лепявко, яка фактично під обстрілами виносила експонати. Хто в той момент опинився поруч, також допомагав. Більше половини експонатів уціліли, але потребують реставрації.
Працює також онлайн-бібіліотека, улюблені рубрики: «книжкові новинки», «бібліотекар рекомендує», «мова ловенна» тощо. Нещодавно читачі отримали доступ до найновіших видань, які надійшли до закладу від Українського інституту книги – близько 600 примірників нової чудової літератури. Їх отримали ще перед війною, потрібен був час на обробку, і от книги доступні читачам – і дорослим, і дітворі. Зокрема, працює філія дитячої бібліотеки на Льотці. Вона не постраждала. Працює центральна бібліотека та 8 філій централізованої бібліотечної системи у різних мікрорайонах.
- Дозволу повноцінно працювати ми ще не отримали, тому книги тільки приймаємо, але не видаємо, - розповідає завідувачка обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Короленка Інна Оліфіренко. – Офіційного бомбосховища у нас нема, сховатися нема де, ми маємо дбати про безпеку користувачів і працівників. В штатному режимі сьогодні не працюємо, але є черговий, деякі люди виходять на роботу, займаються поточними справами. Ті люди, які брали книжки, можуть прийти та їх повернути. Студенти також приходять, які закінчують навчання, підписуємо їм обхідний лист.
За словами пані Оліфіренко, втрати фонду в бібліотеці невеликі та не критичні. Зала з відкритими фондами відділу технічної літератури, що знаходиться поруч з конференцзалою, – вціліла. Відділ, де зберігалася давня література та стародруки, – в порядку. Велика читальна зала - теж.
Основний удар 30 березня «прийняла на себе» конференцзала, де постраждали меблі, техніка, яку бібліотека заробляла важкою працею. До війни тут проводили різноманітні заходи, зустрічі, виставки, а зараз нема вікон, пошкоджений дах. Треба якомога швидше його полагодити, адже дах продовжує руйнуватися, під час буревію шматки покрівлі відривалися та відлітали. Наразі дах тимчасово вкритий брезентом.
Певні кошти для ремонту надав департамент культури та туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА. Залучали і кошти спонсорів.
- Сподіваюся, вже найближчим часом полатаємо дах, і тоді зможемо вести розмову про подальші перспективи, - зауважує Інна Оліфіренко. – Підключаються благодійні організації, обіцяють допомогти пакувальним матеріалом. Щоправда, ремонту це не допоможе. Наразі жителям Чернігова не варто хвилюватися, що бібліотека стоїть розгромлена. Ми працюємо, намагаємося привести все до ладу.