За біблійним переказом жони-мироносиці - це жінки, які присвятили своє життя Ісусу Христу.
В Писанні згадуються імена 7, але їх було набагато більше. Багато з них були багаті і служили Христу і його апостолам.
Коли заведено відзначати свято
День святих жон-мироносиць - перехідний, його відзначають у другу неділю після Великодня. Це свято жіночого служіння.
У 2021 року День жон-мироносиць припадає на 16 травня. Хто ж вони такі - жони-мироносиці?
Найчастіше в Писанні згадується Марія Магдалина. До зустрічі з Христом вона вела грішне життя, була одержима сімома бісами, яких він вигнав. І Марія, покаявшись, послідувала за ним. Силою своєї віри і відданістю вона виділялася серед жон-мироносиць. Про неї часто розповідається в Євангеліє. Марія була присутня в Сіонській світлиці в момент сходження на апостолів Святого Духа, сама проповідувала Євангеліє в Малій Азії та Італії. Багато потрудилася в справі Христа і вважається рівноапостольною. З її слів апостол і євангеліст Іоанн написав половину 20 глави свого Євангеліє.
Примітно, що першою людиною, якій з'явився воскреслий Христос, була Марія Магдалина. У числі жінок-мироносиць згадується Марія Клеопов, мати майбутнього євангеліста Матвія. Також відомі Марія і Марфа, рідні сестри Лазаря Чотириденного, який був відроджений Ісусом після закінчення 4-х днів після своєї смерті.
Ці жінки відреклися від минулого і всюди слідували за Ісусом як за своїм Учителем. У найважчий час, хвилини розп'яття, вони були поруч з Христом, підтримували Богородицю і супроводжували тіло Господа до гробниці.
Апостол Петро в ніч зради тричі відрікається від Ісуса. Інші учні Христа просто розбіглися - такий великий був їхній страх перед покаранням за сповідування його вчення. Апостоли сховалися, а жінки залишилися, вони відчували, що дбають не просто про померлого, а про Переможця смерті, про вічно Сущого.
З тих пір жони-мироносиці увійшли в історію як приклад християнської любові і турботи про людину.
Чому «мироносиці»?
Миро - ароматичне масло, яким, староєврейської звичаєм, змащували тіло померлої людини. Відповідно, мироносиці - ті, що принесли миро для похоронного обряду. У Святому Письмі говориться, що в третій день по розп'яттю Ісуса Христа Марія Магдалина, Саломія, Марфа і Марія, Сусанна, Іоанна, Марія Клеопов і інші прийшли вже до його тіла, принісши з собою миро. І знову проявляється безстрашність і відданість мироносиць: вони знали, що противники Христа приставили варту до його гробу, але все ж прийшли служити триденному Мерцю. Але створити належний обряд не змогли - труна виявилася порожньою.
Ангел, який знаходиться там звернувся до жінок: «Чого шукаєте Живого серед мертвих? Він воскрес, як і обіцяв». Великоднє привітання «Христос Воскрес!» належить Марії Магдалині. Це вона прийшла до учнів Христа і повідомила їм про побачене з вигуком: «Христос Воскрес! Він воістину Син Божий! Я бачила Господа! ... » - це була перша добра новина, яку принесла Марія апостолам. І перша в світі проповідь про Воскресіння. Традиція дарувати у свято Великодня червоне яйце теж належить їй.
В українській православній традиції в цей день відзначається як свято всіх жінок-християнок. Сучасні православні його шанують замість Міжнародного жіночого дня 8 березня.
Як святкувати? У День жон-мироносиць заведено вітати і дарувати квіти всім близьким жінкам: мамам, бабусям, тіточкам, сестрам, дружинам, донькам і просто подругам.
Вважається, що в цей день всі вони іменинниці. За старих часів це свято називали «Бабиною братчиною» або «жіночої тижнем». «Бабином» тому, що святкували тільки жінки. Чоловіків не допускали навіть до підготовки.
Напередодні вибирали місце святкування і жінок, які обходили двори і збирали яйця і курей для головних страв застілля.А дівчата вибирали собі куму на майбутнє - душевну подругу, і обмінювалися подарунками.