Сьогодні не рідкість, якщо в людини наявні різного роду проблеми зі спиною. Особливо коли більшість часу ми проводимо сидячи, носимо сумки на одному плечі та й взагалі рухаємося доволі мало. Одна з цих проблем – сколіоз.
Він може прийти ще в дитячі роки і, якщо проблему ігнорувати, залишається на все життя. Інколи він майже не впливає на якість життя, але буває й так, що викривлення хребта порушує нормальну діяльність усього організму. А чи можна зарадити своєму хребту, якщо молоді роки вже давно позаду?
Коли формується постава
Як розповів лікар-вертебролог Олексій Казаков, сколіоз – це проблема родом з дитинства. Загалом, хребет – це не пряма палиця. За формою і функціями його скоріше можна порівняти з S-подібною пружиною. Власне, народжуємося ми з прямим хребтом. Але коли дитина починає підіймати голову, формується перший вигин хребта – шийний лордоз. Коли починає сидіти – другий вигин, що зветься грудний кіфоз. Третій вигин з’являється з першими кроками людини і називається поперековий лордоз.
– Але далі дитина йде до школи, починає сидіти асиметрично, кладе ногу на ногу, тягає сумку на одному плечі, а не рюкзак, вдивляється у смартфон, витягує шию вперед – і в неї з’являється четвертий вигин хребта – сколіоз. Це вигин хребта в сторону. І він, на відміну від звичайних вигинів, що формуються в перший рік життя, патологічний. Адже тоді порушується пряма вісь хребта. І вже залежно від кута цього вигину ставиться діагноз «сколіоз», – розповів Олексій Казаков.
На жаль, у тій або іншій формі сколіоз є практично в усіх людей. Так уже склалося, що навіть банальну гігієну сидіння за партою витримували далеко не всі з нас. Хоча це далеко не єдина передумова його виникнення. Так, чим активніше дозвілля – тим менше проблем. Якщо ж більшість часу дитина проводить за шкільною партою, а потім вдома за комп’ютером чи смартфоном, то проблеми можуть бути серйозними.
– Сколіози бувають фізіологічні, які не загрожують здоров’ю, коли вигин хребта мінімальний. На рівні симптомів вони не відчутні. А є сколіози патологічні – це коли вигин хребта настільки великий, що перетискує собою внутрішні органи. І такі сколіози треба лікувати негайно. З першим вистачить профілактики, походів до ортопеда та вертебролога, щоб вони призначали дослідження, аналізували кут нахилу хребців і могли призначити лікування. А ось загрозливий сколіоз, коли деформація навіть на око відчутна, треба лікувати невідкладно. І це вже і фізіотерапевтичні процедури, і мануальна терапія, і лікувальна фізкультура, – наголосив лікар-вертебролог.
Тож незначний вигин хребта є практично в усіх людей, і небезпеки для здоров’я він може не становити. Однак чи можна зарадити проблемі, якщо хребет починає тиснути на судини, легені, серце або ж навіть черевну порожнину?
Вилікувати – ні , а допомогти – так
Прийнято вважати, що сколіоз можна вилікувати приблизно до 25 років. Адже десь до цього віку наш хребет ще відносно еластичний, тож лікування може бути легшим та ефективнішим. Способів лікування достатньо багато. Від фізичних вправ, до операції. Такий варіант доводиться застосовувати лише в крайніх випадках, але про них не варто забувати.
– Якщо сколіоз піддається лікуванню погано, то в деяких випадках навіть застосовується оперативне втручання. У кожен хребець вкручуються шурупи, і ставиться система, яка вирівнює викривлення. Але щоб до такого не доходило, то з дитячого віку вкрай необхідно дотримуватися гігієни сидіння та носіння вантажу, того ж рюкзаку. Батькам варто завжди слідкувати за осанкою дитини, а також організовувати дитині активний відпочинок, аби м’язи навантажувалися і розвивалися разом з організмом. Раз на рік дитину варто показувати дитячому ортопеду, який або заспокоїть або буде призначати профілактику чи навіть лікування, – зазначив пан Казаков.
Однак навіть після 25 років проблемам можна зарадити. Звичайно ж, зусиль доведеться докласти набагато більше, ніж у молодому віці. І якщо хребет уже не виправити, то зменшити шкоду від цього викривлення і зробити так, аби здоров’я не погіршувалося, цілком реально.
Для цього, власне, потрібно не займатися самолікуванням, а звернутися до спеціаліста, який і пояснить, які саме вправи чи фізичні навантаження припустимі, а які ні. Ну і звичайно ж, у випадках коли самими вправами обійтися неможливо, то призначить інше компетентне лікування.
– Ми можемо боротися з наслідками. І процедур, які можуть зробити процес викривлення хребта зворотним, дуже багато. Як мінімум звернувшись до лікаря, сам процес викривлення можна зупинити. Так само і з наслідками. Їх можна постійно позбуватись, і якщо навіть просто систематично робити призначену зарядку, то навіть у дорослому віці можна зменшити сколіотичну дугу. Тобто, незважаючи на те, що в дорослому віці до кінця сколіоз невиліковний, але шкоду для організму можна зменшити. І часто буває так, що зробити це набагато легше, ніж здається на перший погляд, – розповів лікар-вертебролог Олексій Казаков.