На Закарпатті провели складну операцію, яку досі не проводили в Україні. 26-річна Аліна Коваль з Одеси стала першою в Україні пацієнткою, якій зробили операцію з пробудженням. Хірургічне втручання здійснювали закарпатські лікарі, досі такі операції робили лише за кордоном.
Недуга в Аліни почала проявлятись епілептичними нападами. Через них дівчина не могла розмовляти і не розуміла, що їй говорять. Причиною усього стала кавернома. Пухлина підступно заховалося у мозку дівчини і оперувати її було небезпечно через ризик назавжди втратити не тільки дар мовлення, а й здатність розуміти сказане чи написане. Про це повідомив Обласний клінічний центр нейрохірургії та неврології Закарпатської обласної ради, куди дівчина звернулася по допомогу.
"Рік тому під час пробудження у мене стався епілептичний напад. МРТ в Одесі показало, що все добре. Через рік повторне обстеження на іншому обладнанні показало каверному у лівій скроневій долі. З’ясувалося, що ця ділянка відповідає за розуміння і продукування мови. Далі зрозуміла, що часом я втрачала мову і не розуміла, що мені кажуть. І це ставалося все частіше. Останнім часом – із регулярністю раз на три дні", – розповідала про свою недугу пацієнтка Аліна Коваль.
Одеські лікарі порадили дівчині терміново робити операцію, адже напади ставатимуться частіше. Однак через складне розташування каверноми був високий ризик пошкодити ділянки мозку, що відповідають за мову, а це підвищувало ризик інвалідизації. Досі такі операції робили лише за кордоном. В Україні такої практики не було. Дівчина вирішила ризикувати. За рекомендацією подруги Аліна звернулася до Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології в Ужгороді.
"За даними магнітно-резонансної томографії у Аліни діагностували судинну мальформацію – каверному, яка була розташована безпосередньо у зоні мозку, що відповідає за розуміння мови. Сучасним світовим трендом видалення патологій, що розташовані у подібних ділянках, є awake surgery. Тобто операція з пробудженням. Ми вже давно планували спробувати подібну методику. Ми зібрали команду спеціалістів, кожен із яких уже має індивідуальний досвід, необхідний для проведення подібної операції. Тож об’єднали наші зусилля для виконання операції з пробудженням", - розповів нейрохірург Тарас Гаврилів.
Медики пояснюють, що операція з пробудженням – це нейрохірургічне втручання, під час якого здійснюють доступ до головного мозку і виводять пацієнта з наркозу. У цей час пацієнт виконує лінгвістичні завдання під контролем нейрофізіолога та афазіолога.
"Хірургічні втручання на ділянках мозку, що пов’язані з розумінням та продукуванням мови, потребують злагодженої роботи команди нейрохірургів, анестезіологів, нейрофізіологів та афазіологів. Команда, яку нам вдалося зібрати в стінах нашої операційної, – унікальна в Україні. Анестезіологи, які забезпечують комфортне пробудження пацієнтки під час операції", — розповідає лікар Володимир Смоланка.
За планом нейрохірург мав безпечно увійти у каверному через так звану мовночутливу зону та спільно з командою відшукати ділянки мозку, видалення яких би не призвело до стійкого ураження мови у пацієнтки. "Моє завдання полягало у стимуляції цих ділянок для пошуку входу до каверноми, а відтак видалення самого утворення. Тобто якби ми працювали без застосування моніторингу та тестування, ми би пошкодили ділянку мозку, яка відповідає за мову і після операції пацієнтка б мала серйозні труднощі у спілкуванні", — додає Володимир Смоланка.
Операція тривала кілька годин, під час неї лікарям вдалося знайти доступ до новоутворення та видалити його.
"Після операції я добре почувалася, нічого не боліло і я була задоволена, що все минулося. Через деякий час з’явився набряк на обличчі, але лікарі сказали, що це нормально після операції. Вже за тиждень він зійшов. Зараз із кожним днем мені стає краще. Відчуваю ще деяку слабкість, але загалом усе чудово. А головне: я все розумію і можу говорити, а судомні напади зникли", - розповіла Аліна Коваль.
Після операції минуло два тижні. Пацієнтку вже виписали з лікарні і вона навіть частково повернулася до роботи.
"Рада, що стала першою в Україні. Бо тепер наші лікарі мають досвід таких операцій і зможуть допомогти й іншим пацієнтам та поділитися досвідом із колегами", — підсумувала пацієнтка.