Сегодня:
Последние записи
Нагода спричинила обледеніння проводів, падіння дерев та пориви електроліній. На Дніпропетровщині енергетики працюють у посиленому режимі. За останню добу світло повернули у майже 24 тисячі домівок...
На 10 січня, Національний банк України встановив офіційний курс гривні до американського долара на рівні 38,23 грн. Курс долара виріс на 3 коп. Курс євро встановлений на рівні 41,82 грн. Він виріс ...
Сьогодні зранку, 10 січня, у Чорному морі на бойовому чергуванні перебувають два рашиські кораблі.Як повідомляє пресслужба ВМС, серед них відсутні ракетоносії.В Азовському морі перебуває один ворож...
Модернізований ЦНАП у Полтаві працює близько двох тижнів. За цей час люди вже отримали майже 2 тисячі адміністративних послуг у безбарʼєрному просторі.Про це 9-го січня повідомляє пресслужба Полтав...
Женская энергия - сайт для женщин
Баннер

Каплиця Боїмів у Львові: історія сакральної пам'ятки, якій понад 400 років, - ФОТО

2021-03-26 16:20:33
Источник: https://www.032.ua/

Каплиця Боїмів у Львові: історія сакральної пам'ятки, якій понад 400 років, - ФОТО

У рамках спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися про одну із визначних пам'яток у центрі міста - каплицю Боїмів. 

Каплиця Боїмів у Львові - пам'ятка сакральної архітектури, яка є окрасою площі Катедральної. Це одна із найвизначніших пам’яток XVIІ століття. Хоча скульптурі понад 400 років, вона своєю унікальністю до нашого часу привертає увагу жителів та туристів.

Каплицю збудували понад 400 років тому 

Каплицю побудували у 1609 - 1615 роках над фамільним гробівцем родини львівських патриціїв угорського походження Боїмів. Львівський купець родом з Угорщини Георгій Боїм розбагатів на торгівлі вином, отримав громадянство Львова та вирішив збудувати родинну каплицю небаченої краси.

Будівлю звели на території тогочасного міського цвинтаря біля Латинського собору. Всього в каплиці поховано 14 осіб з династії Боїмів. Достеменно невідомо, хто створив каплицю. За однією із версії, її звели за проєктом вроцлавського будівничого Андрія Бемера. 

У другій половині XVIII-го століття поховання з каплиці Боїмів перенесли на львівські цвинтарі, а ключі від неї, згідно з заповітом Георгія Боїма, передано до катедри.

Каплиця Боїмів, Фото: uma.lvivcenter.org/uk/photos/1335Каплиця Боїмів, Фото: uma.lvivcenter.org/uk/photos/1335

Про закриття каплиці для відвідувачів

У 1945 році радянська влада закривала каплицю для відвідувачів. Однак з 1969 року споруда увійшла як окремий відділ до Львівської картинної галереї. Тоді її знову відкрили для охочих побачити сакральну будівлю.

Каплиця Боїмів, Фото: photo-lviv.in.uaКаплиця Боїмів, Фото: photo-lviv.in.ua

Унікальність архітектури 

Зовні можемо побачити будівлю, верхній купол якої завершує статуя хреста із фігурою Ісуса. Вона квадратна у плані, увінчана восьмериком бані з восьмигранним світловим ліхтарем. Архітектурний стиль каплиці - ренесанс із переходом до бароко.

Каплиця Боїмів. Акварель А.Каменобродського, Фото: photo-lviv.in.uaКаплиця Боїмів. Акварель А.Каменобродського, Фото: photo-lviv.in.ua

Стіни каплиці орієнтовані за сторонами світу 

У каплиці Боїмів стіни орієнтовані строго за сторонами світу. Південна закрита житловим будинком, що прибудований впритул до каплиці у XIX-му столітті. Пропонуємо дізнатися детальніше про кожну з них. 

  • Західна стіна. Там можна побачити найбільше декоративних елементів на західному фасаді каплиці. Скульптурну декорацію цього фасаду створили на другому етапі будівництва каплиці у 1611–1615 роках. Західний розділено шістьома колонами по вертикалі і двома карнизами по горизонталі. Декоративні рельєфи розташовані у трьох ярусах. У другому ярусі в картушах над скульптурними зображеннями пророків розташовані цитати із Біблії латинською мовою. Третій ярус  складається з композицій на тему Страстей Христових. 
Вигляд на каплицю Боїмів, 1910 рік, Фото: photo-lviv.in.uaВигляд на каплицю Боїмів, 1910 рік, Фото: photo-lviv.in.ua
  • Східна стіна. Вона виходить на вулицю Галицьку та розділена п'ятьма пілястрами і прикрашена двома фресковими портретами Георгія Боїма та його дружини Ядвіґи. Під портретом засновника каплиці можна побачити латинський напис: "Георгій Боїм. Львівський райця, фундатор цієї каплиці. Року: 1617". 
Георгій і Ядвіга Боїми, Фото: А. Кіся, опублікували photo-lviv.in.uaГеоргій і Ядвіга Боїми, Фото: А. Кіся, опублікували photo-lviv.in.ua
  • Північна стіна . Вона має два фрескові зображення: Богоматері та Ісуса Христа. Окрім того, помітний один із найкрасивіших львівських рельєфів - "Юрій Змієборець". 
Вулиця Галицька з північного боку каплиці Боїмів, Фото: uma.lvivcenter.org/uk/photosВулиця Галицька з північного боку каплиці Боїмів, Фото: uma.lvivcenter.org/uk/photos

Над вхідними дверима до каплиці розміщено два зразки образотворчого мистецтва XVII століття. Це портрети Георгія Боїма і його сина Павла. Ім'я автора портретів точно не відоме, хоча існує думка, що ним був Матей Домарацький (Домарацький Матвій). Портрет Георгія Боїма - перший міщанський портрет, виконаний у Львові.

Фігура Христа на куполі каплиці 

Купол каплиці завершує статуя скорбного Христа у Гетсиманському саду, де він просить Отця, щоб Його оминули страждання на хресті. Під Христом можна побачити напис латинською мовою: "Гляньте й побачте, усі, хто дорогою йде: чи є такий біль, як мій біль? Плач Єремії 1.12".

Купол каплиці Боїмів, Фото: uk.wikipedia.orgКупол каплиці Боїмів, Фото: uk.wikipedia.org

Інтер'єр каплиці

Більшість скульптурних робіт в інтер'єрі каплиці виконав Йоган Пфістер. Нижній ярус вівтаря, як і фасад виконані з полянського вапняку. Деякі скульптурні композиції створені з застосуванням чорного мармуру та білого або сірого алебастру, який на той час був відомий під назвою "русинський мармур".

Освітлення внутрішнього простору каплиці забезпечують також три круглі вікна, а додаткове освітлення нижнього ярусу - чотири нижніх вікна головного фасаду.

Площа Катедральна, Фото: uma.lvivcenter.org/ukПлоща Катедральна, Фото: uma.lvivcenter.org/uk

Центр інтер'єру - вівтарні композиції. Вони розміщені на східній внутрішній стіні каплиці, навпроти входу. Головною темою вівтарних композицій є Страсті Христові. Центральна композиція  - "Моління про чашу", біля неї розташована композиція "Таємна вечеря".  

Вівтар. Композиція "Таємна вечеря", Фото: uk.wikipedia.orgВівтар. Композиція "Таємна вечеря", Фото: uk.wikipedia.org

Купол каплиці - один із найважливіших елементів ансамблю

Купол каплиці - одна із фантастичних речей, зокрема, внутрішня частина. У нижній частині купола -  три ряди кесонів. У найвищому ряді у заглибленнях п'ятеро ангелів тримають частини фрази латинською мовою з Об'явлення Івана Богослова: "Свят, свят, свят Господь Бог". На вершечку купола розміщене стилізоване фрескове зображення Святої Трійці.

Внутрішня чаша куполу каплиці, Фото: uk.wikipedia.orgВнутрішня чаша куполу каплиці, Фото: uk.wikipedia.org

Наразі каплиця Боїмів є однією із культових споруд у Львові. Біля будівлі часто проводять екскурсії, можна побачити низку туристів. У Львові планують відрестартували цю споруду, тому у 2019 році її оцифрували. Тоді провели ретельні обміри споруди у форматі 3D. Відео на фейсбук-сторінці опублікувала начальниця управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.

Каплиця Боїмів, Фото: 032.uaКаплиця Боїмів, Фото: 032.ua

Читайте також: Як пройшов перший рік пандемії коронавірусу у Львові та області, - ФОТО, ВІДЕО

Фото на головній: photo-lviv.in.ua

За матеріалами: city-adm.lviv.ua, photo-lviv.in.ua


Суспільство
Частину людей постійно тягне одне до одного. Нерідко вони не можуть цього пояснити. Втім, потяг дуже і дуже сильний.Риби та РакУ цих знаків зодіаку спільна стихія – Вода. Вони неймовірно розуміють ...
Пригоди
Розпочалася шістсот вісімдесят шоста доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України. За добу ворог завдав 5 ракетних та 52 авіаційних удари (застосувавши 3 ударних БпЛА т...
Суспільство
Станом на 10 січня Україна продовжує боротися з російськими окупантами та ліквідовувати особовий склад орків і їх техніку. За добу українські військові ліквідували 800 рашистів. Як повідомляє ...
Кримінал
Патрулюючи вулицю Засумську, патрульні роти тактико-оперативного реагування (ТОР) виявили чоловіка, який порушував публічний порядок.Під час перевірки особи 37-річного громадянина охоронці порядку ...